Ako postupovať, keď nám zamestnávateľ prikázal robiť nadčasy?

Zodpovedané
19. mar 2023

Dobrý deň,

môj zamestnávateľ nám prikázal pracovať nadčasy a aj soboty. A ak nie, tak nás prepustí. Pracujeme už po skúšobnej dobe na neurčito.

Ako postupovať?

Aké mám práva?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

prácu nadčas môže zamestnávateľ nariadiť, alebo dohodnúť so zamestnancom len v prípadoch prechodnej a naliehavej zvýšenej potreby práce, alebo ak ide o verejný záujem.

Práca nadčas nesmie presiahnuť v priemere 8 hodín týždenne v období najviac štyroch mesiacov po sebe nasledujúcich, ak sa zamestnávateľ so zástupcami zamestnancov nedohodne na dlhšom období. Najviac však 12 mesiacov po sebe nasledujúcich.

V kalendárnom roku možno nariadiť zamestnancovi prácu nadčas v rozsahu najviac 150 hodín. Zamestnancovi, ktorý vykonáva zdravotnícke povolanie podľa osobitného predpisu, možno po dohode so zástupcami zamestnancov nariadiť nad rozsah ustanovený v prvej vete ďalšiu prácu nadčas v rozsahu najviac 100 hodín v kalendárnom roku.

Ak máte pocit, že zamestnávateľ porušuje vyššie uvedené pravidlá, obráťte sa v tejto veci na inšpektorát práce.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk