Ako ochrániť spoločný majetok v prípade, že sa niečo stane s partnerom?

Zodpovedané
26. jan 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom zabezpečenia spoločného majetku v prípade, že by sa partnerovi niečo stalo.

Žijem s partnerom cez 11 rokov, nie sme manželia. Nadobudli sme byt na hypotéku, ale hypo je napísaná čisto len na muža. Bolo to vtedy výhodnejšie kvôli tomu, že ja som ešte študovala. Vlastníme auto, ktoré som financovala ja po zamestnaní na úver. Auto som splatila, papierovo napísala na muža, pretože ja som vodičský toho času nevlastnila. Využíva ho prioritne partner. do práce K hypotéke máme spotrebný úver, ktorý splácam ja. Do bytu som investovala financie aj ja (peniaze od rodičov) na štart do života.

Dá sa spísať nejaká zmluva a nechať ju u notára?

Ako máme postupovať s partnerom, ak svadbu ešte riešiť nechceme?

On je k tejto myšlienke naklonený a sám navrhol, aby sme to takto nejako ošetrili.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

riešenie tohto problému by malo závisieť od viacerých faktorov a od toho, čo presne chcete docieliť/na akú dlhú dobu potrebujete teraz túto záležitosť riešiť:

  • Ak v budúcnosti plánujete svadbu, malo by stačiť spísať zmluvu, kde sa popíšu všetky skutočnosti, ktoré uvádzate vo svojej otázke (keďže táto zmluva by neskôr mohla slúžiť ako dôkaz pre prípad vyporiadania po rozchode / rozvode).
  • Ak je svadba skôr nepravdepodobná/neprichádza do úvahy vôbec, treba sa zamýšľať nad tým, kto by dedil po Vašom partnerovi, ak by zomrel. Deti a rodičia ako zákonní dedičia by Vás z dedičského práva kompletne vylúčili. Do úvahy by prichádzalo len to, že - ak rodičia už nežijú a deti nemá - by ste zo zákona dedili spolu s partnerovými súrodencami, príp. ak títo nežijú, tak s ich deťmi.


V druhom prípade by Vám pomohlo, ak by na Vás partner poprevádzal aspoň nejaké majetkové podiely na majetok, ktorý je z Vášho pohľadu najpodstatnejší (hlavne podiel na byte). Tým sa zníži riziko, že by Vás neskôr niektorý z dedičov o tento majetok pripravil (no museli by ste rátať s tým, že možno budete potom s niektorým dedičom riešiť vyporiadanie podielového spoluvlastníctva).

Zároveň by nezávisle od vyššie uvedeného bolo možné, aby Váš partner spísal závet, v ktorom Vás označí za dediča. Celý majetok Vám môže platne prenechať len v prípade, že nemá deti.


Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk