Ako môžem písomne riešiť so zamestnávateľom časté zmeny zmien v práci?

Zodpovedané
31. máj 2024

Dobrý deň,

s manželom pracujeme na zmeny a staráme sa o maloleté deti (6 a 8 rokov). Časté zmeny v rozpise nám sťažujú život. Rozpis je vždy len na týždeň, a to najskôr v stredu. Čize na zariadenie sa máme len 4 dni, čo je niekedy nemožné. Zamestnávateľ odmieta vyjsť v ústrety, preto by sme ho chceli požiadať písomne, aby zmenu plánovania dával vopred vedieť aspoň 10 dní, aby sa nemenil každý týždeň rozpis, ale aby bol harmonogram viac menej pevný. Je to 3-zmenná prevádzka, čiže sa robieva ranná, nočná, poobedna a človek nikdy nevie akou smenou začne na budúci týždeň.

Je to možné?

Existuje takáto opora v zákonníku práce?

A aký zákon konkrétne sa môžem oprieť?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozvrhnutie pracovného času je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi najmenej týždeň vopred a s platnosťou najmenej na týždeň (paragraf 90, ods. 9 Zákonníka práce).

(2)
Ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času alebo v odôvodnených prípadoch o skorší návrat na pôvodný spôsob organizácie práce, zamestnávateľ je povinný ich žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody. Odmietnutie žiadosti podľa prvej vety musí zamestnávateľ písomne odôvodniť (paragraf 164, ods. 2 Zákonníka práce).

Ak by zamestnávateľ postupoval v rozpore s vyššie uvedeným, odporúčam Vám obrátiť sa v tejto veci na príslušný Inšpektorát práce.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk