Ako je to s výpovednou lehotou, keď nemáme platnú zmluvu o nájme bytu?

Zodpovedané
24. jún 2024

Dobrý deň,

v roku 2017 som podpisovala s prenajímateľkou zmluvu o nájme bytu, ktorá mi skončila 30.6. 2018. Odvtedy som žiadnu novú zmluvu nemala. Tento rok od januára mi zvýšila prenájom. Prenájom platím každý mesiac v stanovenej sume a včas formou poštovej poukážky.

Vzťahuje sa na mňa a moje deti 3-mesačná výpovedná zmluva, keď nemám nájomnú zmluvu?

Čo v prípade, ak by majiteľ bytu išiel byt prerábať alebo predávať?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

v tomto prípade ste v právnom vákuu - zákon ustanovuje, že nájomná zmluva na byt má byť písomná. Nijako nerieši situáciu, keď písomná zmluva absentuje a dokonca vylučuje aj použitie provizórnej úpravy, ktorá sa uplatní pri iných typoch nájmu.

Som teda toho názoru, že Vaša otázka sa nedá zodpovedať a v prípade sporu by jej riešenie záviselo od výkladu súdu.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk