Ako funguje doživotné právo?

Zodpovedané
4. júl 2024

Dobrý deň,

partner mi chce dať doživotné právo užívania domu, v prípade ak sa o neho postarám. Dom by zdedila iba jeho dcéra. Vraj dá do podmienky, že dcéra bude mať prístup k nehnutelnosti až po mojej smrti. Žije so svojou matkou a obidve sú bez práce. Veľmi sa obávam toho, že by mi vedeli zo života spraviť peklo.

Aký je Váš názor?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak budete mať v dome právo dožitia (ide o tzv. vecné bremeno v prospech osoby/in personam), nebude možné Vás z bytu vysťahovať a ani za užívanie bytu od Vás žiadať nájomné. No nedá sa vylúčiť, že Vám partnerova dcéra s jej matkou budú komplikovať život (Napr. že do bytu umožnia prístup aj iným osobám, budú v byte organizovať pravidelné večierky, začnú byt "rekonštruovať" a rekonštrukciu nikdy nedokončia. Takže Vás budú nútiť investovať do bytu vlastné peniaze alebo žiť v polorozbitom byte...).

Ak vzťahy medzi Vami a partnerovou dcérou a jej matkou nie sú medzi Vami dobré, predstavuje pre Vás tento koncept značné riziko. Pre vylúčenie pochybností dodávam, že ak je partnerova dcéra plnoletá, musí dostať minimálne polovicu dedičstva (podiel 1/2 na byte), . Ibaže by existoval zákonný dôvod na jej vydedenie a Váš partner by ju platne vydedil.

Jedným so spôsobov, ako by ste mohli zlepšiť svoju situáciu, je uzavrieť s partnerom manželstvo. V tom prípade by sa pri dedení byt rozdelil medzi partnerovu dcéru a Vás. Predpokladám, že partner má len jedno dieťa.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk