Ako docieliť, aby sa po našej smrti deti dostali do opatery nami vybratých osôb?

Zodpovedané
25. sep 2023

Dobrý deň,

s manželom by sme chceli spísať dokument, kde naše spoločné deti po našej smrti (ak ešte nebudú plnoleté) chceme zveriť konkrétnemu manželskému páru z rodiny. Je to morbídne, no v dnešnom svete treba myslieť na všetko a my myslíme hlavne na dobro a budúcnosť našich deti. Možno to bude znieť veľmi zlé, no kvôli veľmi zlým vzťahom v rodine si neželáme (hlavne manžel), aby sa dostali deti do rúk svokrovcov - jeho rodičov.

Je nejaká šanca právne ošetriť, aby sa deti dostali do rúk nami vybraných osôb?

Vybraní ľudia o tom vedia a súhlasia s tým.

Čo všetko a kde treba vybaviť?

Mohli by sa svokrovci voči tomu ohradiť?

Ako dokument spísať, aby sme tomu vedeli predísť?

Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

takéto vyhlásenie môžete pripraviť. Upozorňujem, že ak by súd po Vašej smrti naozaj rozhodoval o zverení Vašich detí do starostlivosti akejkoľvek tretej osobe, bude to mať pre neho iba poradný charakter.

Odporúčala by som Vám, aby ste si text vyhlásenia pripravili doma. Treba krátko zhrnúť, čo si želáte a prečo /popísať krátko dôvody, prečo nechcete, aby sa o deti starali konkrétni rodinní príslušníci - napr. alkoholizmus, viera v dezinformácie, extra konzervatívny prístup k výchove a pod./). Je nutné nechať Váš a aj manželov podpis úradne osvedčiť.

Zároveň by som Vám odporúčala nechať vyhotoviť 2 originály predmetného vyhlásenia - jedno pre Vás a jedno pre manželský pár, ktorému by deti mali byť podľa Vášho želania zverené.

Svokrovci by sa proti takémuto niečomu mohli samozrejme ohradiť. V konaní o zverení starostlivosti bude musieť súd posudzovať najlepší záujem detí a zároveň aj to, či potenciálny nový zákonný zástupca svojím doterajším životom preukázal, že bude činnosť zástupcu vykonávať riadne.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk