Ako dlho platí papier od špecialistu ohľadom obmedzenia?

Zodpovedané
8. jún 2023

Dobrý deň,

v pracovnom pomere som od 1.7.2017. V roku 2020 sa mi narodilo dieťa. Do práce som nastúpila od 1.3.2023 na skrátený úväzok 15 hodín. Pred 1.3.2023 som bola na RD a predtým na materskej. Môj úväzok bol 38,75 hodín.

Po návrate do práce som mala zostatok starej dovolenky 31 dní a novej dovolenky 25 dní. Keďže som na skrátený úväzok 15 hodín, tak moja dovolenka je: 1 deň dovolenky = 3 hodiny.

Keď som si kontrolovala pásku, tak mi firma vyčerpáva najskôr aktuálnu dovolenku na tento rok. Už mi vyčerpali 23 dní novej dovolenky a zostatok pred rodičovskou dovolenkou sa nehýbe.

Prečo je to tak?

Stará nevyčerpaná dovolenka má tiež len 3 hodiny/deň dovolenky.

Nemala by dovolenka spred rodičáku byť braná aj po prechode na skrátený úväzok na deň dovolenky = 8 hodín?

Lebo takto má okradnú o 5 hodín na dovolenke za každý deň.

A druhý problém. Mám ponámahovú astmu s alergiou na chlad. Môj pracovný pomer začal 1.7.2017. Pracujem v obchode a keďže ma dávali do mraziakov dosť často a chladiakov, tak mi to spôsobovalo ťažkosti s dýchaním. Navštívila som pľúcneho lekára a ten mi dal papier, že nesmiem pracovať v chladiarenských priestoroch. Spôsobuje mi to záchvaty a dýchavičnosť. Papier som doručila do práce a nebol problém. Nedávali ma tam. Predtým ako som mala dieťa, tak to skoro 2 roky akceptovali. No vrátila som sa po rodičovskej dovolenke a opäť ma začínajú dávať do chladiarenských priestorov, lebo sa zmenilo vedenie. Ani po upozornení, že tam majú môj papier nereagujú adekvátne. Bolo povedané, že to prepíšu. Vraj nevedeli, že tam mám u nich v zložke papier. No neprepísali to.

Platí ešte papier od špecialistu, ktorý som im dala v roku 2017?

Podľa môjho plúcneho lekára, papier ktorý som im dala v roku 2017, je stále platný. Vraj to, že sa mi narodilo dieťa a skončil mi rodičovský príspevok nemení nič.

Ďakujem

Dobrý deň,

potvrdenie od pľúcneho lekára, že nesmiete pracovať v chladiarenských priestoroch, by malo byť stále platné. Ak by však o tom mal zamestnávateľ pochybnosti, či sa situácia nezmenila, nemal by byť problém, aby Vám lekár vydal aktualizované potvrdenie.

Ohľadom dovolenky:

Som toho názoru, že vo všeobecnosti by sa mala vyčerpať najskôr stará dovolenka a až potom nová. Informujte sa u zamestnávateľa, prečo Vám stará dovolenka stále zostáva.

Pokiaľ ide o dovolenku, na ktorú Vám vznikol nárok, keď ste mali skrátený úväzok, tak tam platí, že táto dovolenka ostane skrátená aj keď ste k tomu istému zamestnávateľovi nastúpili na plný úväzok. Vyplýva to z toho, že dovolenka má slúžiť na oddych po vykonanej práci .

Pri skrátenom úväzku má zamestnanec oveľa viac času na oddych, kráti sa pomerne aj dovolenka a toto skrátenie ostáva zachované, lebo zamestnanec si ten skrátený úväzok dodatočne nenadpracováva. Pozor, opačne to však neplatí . Dovolenka, nárok na ktorú vznikol pri plnom úväzku, sa po prechode na čiastočný úväzok nikdy neskracuje.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk