Ako bojovať proti zmene pracovných zmien na pracovisku?

Zodpovedané
18. okt 2023

Dobrý deň,

sme manželia a pracujeme niekoľko rokov na jednom pracovisku. Zrazu si nadriadený zmyslel, že zmennosť sa bude určovať inak. Mne s manželom nevychádza ani jediný deň spoločného voľna. Doteraz sme spoločne pracovali minimum - možno 5x za mesiac. Prispôsobovali sme sa ľuďom s deťmi a nám sa neprispôsobovalo vôbec. Vždy sme sa vedeli dohodnúť ako kolektív, voľný čas sme spolu mali častejšie. To nám vyhovovalo.

Keď to takto bude vyzerať celý rok, tak môžeme dať rovno výpoveď. Neuvidíme sa ani doma, ani v práci. Nám záleží na našom osobnom voľne. Nevieme riešiť spoločne lekárov, kde nás potrebujú obidvoch cez naše osobné voľno. Ako manželia už nemôžeme riešiť spoločne nič, ani nikam ísť. Kolegovia sú tiež znevýhodnení, bezdôvodne sa im rušia dovolenky.

Existuje spôsob ako to riešiť?

Doteraz sme sa vedeli všetci dohodnúť a fungovalo to.

Ďalší problém je, že niekedy pracujeme 6 - 8 dní po sebe po 7,5-hodinových zmenách. Týždenný úväzok máme 37,5 hodín, pracujeme aj 8 dní bez voľna.

Vyšetrenie na priepustku nám je umožnené len vtedy, keď za nás príde náhrada zo svojho voľna. Nepustia nás bez náhrady ani vtedy, keď máme bolesti.

Čo sa s tým dá robiť?

Majú ľudí na inšpektoráte. Viem, že manželstvo asi nie je charakterizované v ZP, ale určite v niektorých bodoch dochádza k porušeniu ZP.

Ďakujem

Dobrý deň,

ohľadom toho, že Vám s manželom zamestnávateľ rozvrhol zmeny tak, že nemáte žiadne spoločné voľno - zamestnávateľ neporušuje žiadne výslovné ustanovenie Zákonníka práce.

Vo všeobecnosti by však mal brať ohľad na oprávnené záujmy zamestnancov, čo je celkom určite Váš prípad. Som toho názoru, že Váš zamestnávateľ v tomto porušuje ustanovenia Zákonníka práce.

Ohľadom rozvrhu zmien a počtu odpracovaných hodín sa z poskytnutých informácií nedá posúdiť, či dochádza k porušovaniu Zákonníka práce.

Odporúčala by som Vám, aby ste v tejto veci podali podnet na nejaký nepríslušný inšpektorát práce. A to s výslovnou poznámkou, že máte vedomosť o tom, že na príslušnom inšpektoráte práce má Váš zamestnávateľ "kontakty" a možno predpokladať, že kontrola by neprebehla riadne.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk