Ako argumentovať v odvolaní voči zamietnutiu poistného plnenia?

Zodpovedané
15. apr 2024

Dobrý deň,

chcem sa opýtať ako argumentovať v odvolaní proti zamietnutiu plnenia škody na zdraví. 27.12.2023 som spadla na zľadovatelom chodníku. Išla som so svojim manželom (svedok) a zlomila som si nohu. Následne som žiadala mesto o náhradu škody. Poisťovňa mi to zamietla s týmto vyjadrením: "Po prezretí kamerových záznamov možno konštatovať, že chodník v čase úrazu bol zjazdný, nebola na ňom súvislá vrstva snehu alebo ľadu”. Na predmetnom video zázname je zdokumentovaný stav chodníka na (ulica, názov mesta), ktorý bol v čase vzniku škody udržiavaný, suchý a priechodný. Zároveň chceme uviesť, že zo strany poisťovne bol vyžiadaný meteorologický posudok, ktorý potvrdzuje, že v priebehu dňa 27.12.2023 od 08:00 do 16:00 boli v (názov mesta) plusové teploty.” Svedka ani nekontaktovali. Ľad na danom mieste bol a spadla som aj preto, lebo bol odmäk a nečakala som, že na chodníku bude ľad a predsa bol. Na kamerovom zázname vidno miesto pádu z veľkej diaľky a zábery, ktoré spomínajú, že chodník bol suchý je z iných kamier čiže konkrétny úsek na kamere nevidno (viem to, lebo mi to hovoril policajt).

Dá sa to nejakým spôsobom dokázať?

Meteorologický posudok hovorí “ plusové teploty” našla som v archíve, že daný deň bolo max. 4 stupne. Keď vezmeme do úvahy prízemný mráz, resp. rozdiel teploty vzduchu a chodníka nie je prekvapujúce žeby v tienistom mieste bol ľad. Poisťovňa rovnako citovala zákon: V zmysle § 420 (3) zákona č.40/1964 Zb. Občiansky zákonník „Zodpovednosti sa zbaví ten, kto preukáže, že škodu nezavinil.” Nemám pocit, že by mesto svojimi predloženými argumentami preukázalo, že škodu nezavinilo.

Ako sa v tejto situácii domôcť spravodlivosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

argumentovať môžete (a musíte) jedine tými faktickými okolnosťami, ktoré ste uviedli vo svojej otázke. Môžete doložiť znalecký posudok/odborné vyjadrenie z odboru meteorológie. (Doložíte, že Vaše úvahy sú správne).

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk