Ako a kde nahlásiť podvodné ponuky práce?

Zodpovedané
8. mar 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať ako postupovať v prípade podozrenia na podvodné podnikanie, oberanie ľudí o peniaze. Istý nemenovaný pán Vás pozve na pohovor do firmy, ktorej meno Vám predstaví priamo na pohovore. Vaša náplň práce má byť administratívna a reklamná, podávanie inzerátov na ponuky práce a inštaláciu a predaj filtrov vody. Na pohovore vypíšete žiadosť o zaškolenie, samozrejme spoplatnené vo výške 30 eur. Samozrejme o tých 30 eur nejde (hoci od xy ľudí to určite prevyšuje hranicu 260 eur), ide skôr o princíp. Stránka pôsobí nedôveryhodne. Nemyslím si, že vôbec existujú dané filtre alebo, že je pracovníkom v administratíve odovzdaná ich provízia za nového klienta/zamestnanca.

Ako v takomto prípade postupovať?

Chcem to ďalej riešiť, aby nemohol zneužívať ľudí.

Bude moje meno pri riešení niekde uvedené?

Vedel by ma teda dohladať a nejako mi ublížiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak máte podozrenie, že v danom prípade ide o podvod, môžete podať na polícii trestné oznámenie.

Odporúčam, aby ste v trestnom oznámení nemenovali žiadnu konkrétnu osobu/firmu, aby ste sa vyhli riziku toho, že táto osoba na Vás neskôr podá trestné oznámenie za krivé obvinenie.

Za štandardných okolností môže obžalovaný/obvinený nahliadať do spisu, najneskôr vtedy sa pravdepodobne dozvie meno osoby, ktorá podala trestné oznámenie.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk