Aké sú práva a povinnosti procesného opatrovníka?

Zodpovedané
31. jan 2024

Dobrý deň,

som procesnými opatrovníkom môjmu otcovi z dôvodu dedičského konania, aby sa mohlo doriešiť, pretože ani ja ani nikto z rodiny nevie kde je.

Advokátka kontaktovala všetky možné inštitúcie a nikto nevie, kde je. Aby sa mohlo dedičské konanie ukončiť, bolo mi navrhnuté, aby som sa stala jeho opatrovníkom. Ja sa bojím, že po ňom na mňa ako na opatrovníka padnú možné dlhy po ňom.

Dedičské konanie bolo ukončené s tým, že nie je dedičom.

Aké sú práva a povinnosti procesného opatrovníka?

Keď je už po ukončení dedičského konania, môžem ukončiť funkciu opatrovníka?

Ďakujem

Dobrý deň,

práva a povinnosti procesného opatrovníka sú obmedzené na dané konanie, v ktorom bol opatrovník ustanovený. Po ukončení konania táto funkcia automaticky zaniká.

V dedičskom konaní ide hlavne o to, aby sa dedičovi neznámeho pobytu "vytvorila" ďalšia možnosť, kde sa môže prihlásiť/dať o sebe vedieť.

Z titulu toho, že ste procesný opatrovník, Vám určite nemôžu "pripadnúť" dlhy Vášho otca.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk