Aké sú podmienky nástupu do práce na pôvodné miesto počas trvania rodičovskej?

Zodpovedané
14. mar 2023

Dobrý deň,

som zamestnaná v zdravotníckom zariadení na dobu neurčitú, momentálne na rodičovskej dovolenke. Mám informácie, že miesto mňa pracujú dve ženy na polovičné úväzky. Aj ja by som chcela pracovať na polovičný úväzok, keďže pracovná doba je 3x12 hodín a deň voľna, čo pri malých deťoch je nereálne zvládnuť.

Zamestnávateľ je však momentálne v pozícii, že s ďalším polovičným úväzkom už nesúhlasí. Padli aj náznaky, či nechcem dať výpoveď. Pracovný fond sa u nás nedodržiava. Je vysoko nad rámec, keďže personálu je málo. Strácam sa v tom, na čo mám nárok ja a na čo zamestnávateľ. Nerada by som o túto prácu prišla. Je náročná, ale baví ma.

Aké sú podmienky nástupu do práce na pôvodné miesto počas trvania rodičovskej, keď mi do jej konca zostáva ešte rok?

Ak oznámim túto skutočnosť zamestnávateľovi písomne, tak v akej lehote pred nástupom?

Je vôbec povinný ma vziať naspäť?

Musí zamestnávateľ v plánovaní nočných zmien prihliadať aj na to, že mám maloleté deti?

Ďakujem

Dobrý deň,

rodičovskú dovolenku nemusíte vyčerpať celú. Do práce môžete nastúpiť aj skôr. Zároveň - ak by ste chceli čerpať rodičovskú dovolenku a popri tom na čiastočný úväzok pracovať, malo by ísť o iný (druhý) pracovný pomer ako ten, z ktorého ste odišli na rodičovskú dovolenku.

Po po nástupe do práce (po skončení rodičovskej dovolenky) je zamestnávateľ povinný zaradiť Vás na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť Vás na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve. Po skončení rodičovskej dovolenky máte právo na zachovanie všetkých práv, ktoré ste mali alebo ktoré Vám vznikali v čase nástupu na túto rodičovskú dovolenku v pôvodnom rozsahu. Tieto práva sa uplatnia vrátane zmien, ktoré vyplývajú z právnych predpisov, kolektívnej zmluvy alebo z obvyklých postupov u zamestnávateľa.

Zamestnávateľ je povinný prihliadať pri zaraďovaní zamestnancov do pracovných zmien aj na potreby žien a mužov starajúcich sa o deti.

Ak požiada žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas, zamestnávateľ je povinný ich žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody. Odmietnutie žiadosti podľa prvej vety musí zamestnávateľ písomne odôvodniť.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk