Aké sú naše práva, keď sused má stromy na hranici pozemku?

Zodpovedané
30. mar 2023

Dobrý deň,

prosím o radu ohľadom problémov so susedmi. Sused má max. 50 cm od našej hranice pozemku posadené 2 asi 20-ročné borovice, každá meria cca 10 m do výšky. V 90% fúka vietor presne z tejto severozápadnej strany. Ihličie a šišky máme skoro všetky na našom pozemku. Z dôvodu výšky a veku stromov nejde o pár metrov za našim plotom, ale všetko padá po celej šírke nášho pozemku. Ihličie je až pri plote z opačnej strany. Nemôžeme na našom pozemku nič pestovať. Rada by som si niečo posadila, ale všetko mi po pár dňoch zasype ihličie, ktoré musím potom po jednom rukami vyberať, aby som nepoškodila rastlinu.

Mám rada prírodu, ale tento stav má dosť obmedzuje v slobodnom užívaní vlastného pozemku. Suseda sme slušne poprosili o odstránenie. Pred rokom sľúbil, že tak aj urobí a do dnešného dňa tak neurobil. Momentálne sme dostali vyhýbavú odpoveď.

Mám nejaké práva na slobodné užívanie pozemku, alebo musíme do konca života pestovať len trávnik a hrabať ich odpad?

Sused totiž v skutočnosti nemá problém, on nemusí nič robiť.

Ďakujem

Dobrý deň,

na základe toho, čo píšete zastávam názor, že Vás Váš sused neprimerane obmedzuje pri používaní Vášho majetku.

Vyzvite suseda ešte raz písomne (doporučeným listom) na urýchlené riešenie danej záležitosti. Ak ostane aj naďalej pasívny, odporúčala by som Vám, aby ste v tejto veci podali návrh na súd, ktorým súd požiadate, aby susedovi nariadil odstránenie stromov alebo iné riešenie vzniknutého problému (ak také je).

Ak by sused ignoroval súdny príkaz, možno splnenie príkazu vymáhať v exekučnom konaní (exekútor bude ukladať susedovi pokuty a tieto aj vymáhať - zrážať z jeho bankového účtu, zo mzdy a pod.).

Ak by ste mali záujem o zastupovanie v predmetnom konaní, kontaktujte ma prosím e-mailom.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk