Aké mám práva po návrate kolegyne z rodičovskej dovolenky?

Zodpovedané
20. sep 2023

Dobrý deň,

po odchode vedúcej na MD som v práci zaujala jej miesto. Zastupovanie za ňu však dali do zmluvy kolegyni, ktorú prijali po jej odchode na nižšiu pracovnú pozíciu. Ja momentálne pracujem na zmluvu na dobu neurčitú, ktorú mám na pozíciu vedúcej. Tak nejako sa ráta s tým, že po návrate kolegyne z RD jej toto miesto prenechám a ja pôjdem o pozíciu nižšie. To ale predstavuje nižšiu mzdu a iný pracovný čas, ktorý mi už nevyhovuje.

Kolegyňa po RD má na svoje miesto právo, ale nikde neviem nájsť aké práva mám ja.

Za tie 3 roky sa vo firme komplet všetko zmenilo, všetky systémy sú úplne iné, sú na nás kladené vyššie nároky a veľa zlepšení som zaviedla aj ja. Predpokladám, že po jej návrate mi dá zamestnávateľ podpísať dohodu o mojom preradení na nižšiu pozíciu.

Nemusí mi ale ponechať aspoň mzdu?

Môže mi ju len tak znížiť, ak si svoju prácu vykonávam?

Čo ak túto dohodu odmietnem podpísať?

Môže ma vyhodiť ako nadbytočnú?

Ako sa v tomto prípade brániť?

Tú prácu mám fakt rada a neviem si predstaviť, že teraz zrazu budem musieť klesnúť nižsie a ešte niekoľko mesiacov zaúčať kolegyňu, ktorá sa vráti a bude brať moje peniaze za prácu, ktorú budem zatial aj tak vykonávať ja.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak máte v pracovnej zmluve uvedené len to, že vykonávate prácu vedúcej na dobu neurčitú, nemôže Vás Váš zamestnávateľ v zmysle práva nútiť akcetovať preradenie na inú nižšiu pozíciu s nižším platom. Museli by ste mu podpísať dohodu o zmene pracovnej pozície (aj s príp. nižším platom), čiže je na Vás, čo akceptujete (s ohľadom na to, ako Vám na práci v tejto firme záleží).

Predpokladám však, že sa zamestnávateľ bude snažiť uvedené obísť tým, že bude Vám (alebo kolegyni, ktorá sa bude vracať z RD) tvrdiť, že jednu z Vás musí prepustiť ako nadbytočnú, ibaže by jedna z Vás akceptovala nižšiu pozíciu. Tento postup by tiež nebol správny. Nadbytočnosti zamestnanca by malo predchádzať rozhodnutie zamestnávateľa o zmene jeho úloh, technického vybavenia alebo o znížení stavu zamestnancov s cieľom zabezpečiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách. To si ale zamestnávateľ dokáže pomerne ľahko "umelo" vytvoriť.

Môžete si skúsiť so zamestnávateľom vyrokovať špeciálne podmienky (napr. rozdelenie úloh vedúcej do dvoch pozícií, špeciálnu odmenu za zaškolovanie kolegyne po RD a pod.).

Ak by Vás zamestnávateľ prepustil v rozpore s ustanoveniami Zákonníka práce, mohli by ste do 3 mesiacov, od kedy by sa pracovný pomer mal podľa zamestnávateľa skončiť, napadnúť na súde platnosť výpovede, príp. podať v tejto veci podnet na inšpektorát práce.

Ak by ste mali záujem o zastupovanie v tejto veci, kontaktujte ma prosím e-mailom.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk