Aké mám istoty počas zastupovania kolegyne, ktorá je na MD?

Zodpovedané
2. aug 2023

Dobrý deň,

chystám sa podpísať zmluvu na dobu určitú (2 roky) ako zástup za materskú dovolenku.

Čo sa stane, ak by sa pani rozhodla vrátiť do práce skôr, napríklad po roku?

Dôjde automaticky k ukončeniu môjho pracovného pomeru?

Ak áno, má zamestnávateľ povinnosť ma včas informovať, že sa pani vracia alebo mi môže byť táto skutočnosť oznámená aj deň pred jej opätovným nástupom?

Ďakujem

Dobrý deň,

z Vašej otázky nevyplýva, či budete mať v pracovnej zmluve uvedené, že ide o pracovnú zmluvu na dobu určitú v trvaní na 2 roky (fixne daná doba) ALEBO na zastupovanie na dobu trvania MD (kde doba závisí od rozhodnutia zastupovanej zamestnankyne).

Ak budete mať v zmluve fixnú dobu, pracovný pomer môže skončiť skôr len z dôvodov daných zákonom; ak v zmluve bude formulácia "na zastupovanie", skončí pracovný pomer dňom návratu dotyčnej zamestnankyne z MD.

Ani keď je doba určitá dohodnutá vo formulácii "na zastupovanie", neprikazuje zákon zamestnávateľovi oznámiť zamestnancovi očakávané skončenie pracovného pomeru vopred. Predpokladám však, že tu by sa uplatnili isté všeobecné právne princípy a teda - zamestnávateľ by bol povinný oznámiť Vám skončenie pracovného pomeru v dostatočnom časovom predstihu tak, aby ste mali šancu nájsť si náhradné zamestnanie.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk