Som 2,5 roka po pôrode a mám neskutočný strach o dcéru. Ako si môžem pomôcť?

Zodpovedané
20. aug 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Ako začala táto vojna a všetky veci okolo toho, tak mám strašné úzkosti a strach, že nás niekto vykradne, zabije a znásilní.

Mám neskutočný strach o dcéru. Som po pôrode 2,5 roka a nikdy som nebola taká ako teraz. Nechápem samu seba. Stresujem, robím paniku.

Musela som to dostať zo seba von.

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem, že ste sa rozhodli o svojom prežívaní hovoriť. To je naozaj veľká vec.

Posledné viac ako 2 roky boli naozaj celospoločensky veľmi náročné. Prišli nám všetkým do cesty udalosti, ktoré nedokážeme mať pod kontrolou, čo nás môže v konečnom dôsledku veľmi stresovať.

Keď nemáme veci so svojom živote pod kontrolou, tak neraz to dokáže viesť presne k prežívaniu aké popisujete.

Vnímam, že vás ten strach a úzkosť, ktoré pociťujete, zrejme už limituje aj v bežnom dni s dcérkou. Strach o seba a dcérku je prirodzený. Ak však naberie na sile a príde to do fázy, že obavy znemožňujú bežné fungovanie, alebo si prestávate sama sebe rozumieť, tak je veľmi prospešné zvážiť aj ďalšiu formu pomoci.

Z našej skúsenosti môžem povedať, že v akejkoľvek duševnej nepohode je veľmi uľavujúce mať pri sebe blízkeho človeka, ktorému sa viete zdôveriť s vašim prežívaním. Takýto človek vás dokáže podporiť aj v ďalšom kroku, ktorý sa ukazuje ako veľmi funkčný. Tým krokom je vyhľadať odborníka, s ktorým viete zdieľať svoje prežívanie a zároveň, ktorý vám ukáže nástroje, ako takéto úzkostlivé myšlienky zvládať tak, aby nelimitovali váš život.

Ak je to pre vás prijateľná možnosť, máte viacero možností ako sa k psychológovi dostať. Popisujeme ich na našom webe v tejto sekcii.

Príchod do role matky vie byť stresovým obdobím sám o sebe, prichádzajú veľké životné zmeny. V čase ďalších neistôt (pandémia, vojna atď.) je to skutočne nápor, ktorý vie priniesť do života prežívanie, s ktorým človek nemusí mať skúsenosť a zrazu si prestáva rozumieť.

Vonkajšie okolnosti nevieme zväčša ovplyvniť. Na čo však dokážeme mať vplyv je to, ako sa k situácii postavíme. Chcem tým povedať, že ak sama sebe dokážete porozumieť, prečo vám nie je aktuálne dobre, dokážete vnímať väčšiu kontrolu nad svojím životom a tým sa cítiť bezpečnejšie.

Práve terapeutický vzťah dokáže vytvoriť pocit bezpečia, v ktorom dokážete hľadať odpovede na svoje otázky a porozumieť si. Ak máte chuť rozumieť úzkosti ako takej, dávam vám do pozornosti tento článok na našom webe.

Čo ešte viete hneď teraz robiť je, že sa zameriate na veci, ktoré vám dodávajú istotu. Veci, ktoré boli v živote pred vojnou, pandémiou ale aj materstvom a robili vám radosť a dokázali vás sprítomniť. Veľmi funkčná, pri pocitoch úzkosti, je práca s dychom, technikami mindfulness a podobne. Ide v nich primárne o to, aby ste dokázali byť tu a teraz a čo najviac dokázali pozerať na svoje úzkostné myšlienky ako na myšlienky a nie aktuálnu realitu. Tieto techniky vás vie naučiť práve odborník v rámci sedení.

Držím vám palce, aby ste našli pokoj a bezpečie.

Mgr. Katarína Žilák
info@vydumamky.sk
www.vydumamky.sk