Od prvého pôrodu mám veľký strach zo smrti. Ako na to nemyslieť a tešiť sa z detičiek?

Zodpovedané
6. sep 2024

Dobrý deň,

minulý týždeň som porodila moje druhé dieťa. Od 1. pôrodu mám veľký strach zo smrti. Bojím sa, že náhle zomriem a moje detičky nebudú mať mamu. Je to už také strašné, že sa v noci na to zobudím a plačem celú noc. Cez deň pozerám svoje telo a symptómy, či nezomriem, či nebudem mať infarkt alebo embóliu.

Neviem normálne fungovať, celý deň myslím na smrť. Chcela by som ísť k psychiatrovi, no dojčiť by som nechcela prestať. Nikomu to povedať neviem, lebo nemám duševnú podporu.

Ako sa zmieriť so životom, žiť a tešiť sa z detičiek?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme za dôveru a otvorenosť, s ktorou s nami zdieľate, čo aktuálne prežívate.

Strach zo smrti je často jedným z tých najväčších strachov, ktoré ako ľudia máme. Často sa objavuje vtedy, keď sa nám niečo silné udeje a ostáva ako taký pozostatok týchto zážitkov. Časom dokáže ubrať na svojej intenzite.

Ak však strach z čohokoľvek nikam neodchádza, ostáva stále tam, zvyšuje svoju intenzitu a aktívne zasahuje do bežných dní, je rozhodne potrebné spozornieť. Rada čítam, že ste otvorená pomoci a podpore z vonka. Určite by som Vás podporila v tom, aby ste vyhľadali aj psychoterapeutickú podporu v tomto celom. Psychoterapeuti pracujú nejakým konkrétnym terapeutickým smerom a na rozdiel od psychiatrov nepredpisujú lieky. To by mohol byť skvelý začiatok. Ak by bolo potrebné zapojiť do procesu aj psychiatra, určite Vám ho psychoterapeut odporučí.

Práve v rámci psychoterapie viete zažiť bezpečný priestor, v ktorom môžete hovoriť o tom, čo všetko prežívate, akú sú Vaše myšlienky, hľadať samotné spúšťače tohto prežívania a tiež nachádzať riešenia, ktoré budú pre Vás funkčné. Na našom webe nájdete malý prehľad toho, ako sa k terapeutom dostať.

Aktuálne ste začali svoje druhé 600nedelie v živote. Verím, že samotné obdobie dokáže byť záťažou, no chcela by som Vás povzbudiť k tomu, aby ste sa čo najviac starali o to, aby ste mali pokryté základné potreby - jedlo, pitie, spánok, oddych. V tej najväčšej možnej miere. Niekedy práve deficit základných potrieb dokáže výrazne prispievať k duševnej nepohode.

Rada by som Vám na záver ponúkla myšlienku, na ktorú si môžete spomenúť, keď Vám bude ťažšie. Vy jednoducho nie ste Vaše myšlienky. Vtieravé myšlienky pre niečo prichádzajú, avšak veľakrát sú skôr nosičom informácie, ktorú potrebujete vyriešiť. Ak máte chuť, dávam Vám do pozornosti aj  tento článok k téme úzkosti.

Ťaživé myšlienky dokážu nesmierne vyčerpávať. Vidím, že píšete, že nemáte aktuálne niekoho, s kým by ste ich vedeli zdieľať. Prosím, neostávajte však na to celé sama.

Ak by ste mali záujem, budúci týždeň organizujeme online podpornú skupinu pre ženy. Viac informácií nájdete na tomto linku.

Keby čokoľvek, sme tu stále aj my. Kontakty nájdete v podpise.

Mgr. Katarína Žilák
info@vydumamky.sk
www.vydumamky.sk