Ako vyriešiť problém s intimitou vo vzťahu po náročnom tehotenstve?

Zodpovedané
5. sep 2022

Dobrý deň,

mám za sebou náročné tehotenstvo (neustále obavy kvôli predošlému MA, podozrenie na DS, neskôr preeklampsia a urgentný CS), ktoré vyvrcholilo trojtýždňovým pobytom v nemocnici. Tam sa pridružili ďalšie problémy.

Bábätko má teraz už dva mesiace a všetci sme v poriadku. Partnera veľmi ľúbim. Teším sa, keď ma objíme alebo pobozká. Ale akonáhle sa schyľuje k milovaniu, spustím nekontrolovateľný plač alebo smiech, občas aj oboje. Mám pocit, že sa nestíham nadýchnuť. Trvá to už dlhšie. Po príchode domov ma chytali takéto záchvaty aj pri bežnom dotyku.

Ako to môžem riešiť?

Som z toho veľmi vyčerpaná. Partner je chápavý a netlačí na mňa, ale ja mám potom výčitky, že mu neviem vyjsť "v ústrety".

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem, že ste si našli priestor a napísali o tom, ako sa cítite. Verím, že sa vám aj troška uľavilo.

Z vašich slov vnímam, že by ste radi porozumieť tomu, čo sa aktuálne deje nielen s vašou dušou a aj telom. Ak to vezmem od začiatku, máte za sebou MA, ktorý neraz prináša okrem smútku či hnevu aj množstvo obáv v ďalšom tehotenstve. Obdobie tehotenstva je veľmi citlivé na aktuálne podnety, ale vstupuje do neho aj minulé prežívanie či obavy z budúcnosti. V závislosti od toho, že ako s týmito vstupmi dokážeme pracovať sa v tehotenstve máme. 

Pôrodom však obavy prežívané v tehotenstve nemusia končiť. Aj napriek tomu, že ste všetci zdraví, môžu zážitky prvého či druhého tehotenstva vstupovať do aktuálneho prežívania. Priestorom, v ktorom sa takéto zážitky dokážu odzrkadliť je aj partnerský vzťah a jeho intimita. Náhly plač či smiech (aj smiech vie byť obranná reakcia) pri pokusoch o intimitu môžu byť mätúce. Môžete však tieto prejavy brať aj ako informáciu, že sa niečo deje. Odpoveď na otázku, čo konkrétne, môžete hľadať aj v úprimnom rozhovore s partnerom, ktorý vám je oporou a zohľadňuje vaše potreby a priania. 

Nedá mi však nespomenúť aj sprevádzanie takýmto obdobím v rámci psychoterapie, kde odborník vytvorí bezpečný priestor na to, aby ste mohli hľadať odpovede na svoje otázky a nachádzali v tom celom nové súvislosti. Ak je to pre vás prijateľná cesta, spôsoby ako nájsť takúto formu pomoci, nájdete aj na našom webe.

Na záver by som vám ešte chcela povedať, že ste prakticky v závere šestonedelia, čo je jedno z najkrehkejších období života ženy. Týmto obdobím však akási aklimatizácia na novú rolu mamy nekončí. Doprajte si času, koľko potrebujete, aby ste si zvykli na novú rolu, aby ste zregenerovali nielen telo ale aj dušu.

Zmeny, ktorými ste si za posledné mesiace prešli sú naozaj veľké.Teším sa, že na ne nie ste sama a máte sa o koho oprieť.

Držím vám palce.


Mgr. Katarína Žilák
info@vydumamky.sk
www.vydumamky.sk