Dobrý deň,
prvé tehotenstvo som mala rizikové. Vydržala som ležať v nemocnici do 35. týždňa (ležala som 8 týždňov), nakoniec som porodila chlapčeka. Museli ho predýchať a bol v inkubátore vzhľadom na dýchanie a sanie.
Teraz som v 32. týždni a mám tie isté komplikácie ako pri ňom. Mám skrátený krčok.
Neviem sa s tým zmieriť a bojím sa, že aj teraz sa bude opakovať ten istý scenár. Teraz ležím už od 20. týždňa. Snažím sa myslieť pozitívne ,no jeden deň si to nepripúšťam a na druhý deň revem.
Ako prekonať toto obdobie?
Ďakujem
Dobrý deň,
som rada, že ste napísali.
Verím, že aj takýmto spôsobom si v určitej miere dokážete uľaviť. Keď to, nad čím premýšľate nepotlačíte, ale o tom poviete. Ďakujem za vašu dôveru.
Priviesť dieťa na svet v rizikových podmienkach je veľký stres. Práve druhé tehotenstvo, ktoré sa podmienkami podobá na to prvé, dokáže vyvolávať nespracované zážitky a pocity z toho prvého. Rovnako však ide aj o situáciu novú, lebo sa týka vašeho druhého dieťaťa.
Je úplne pochopiteľné, že prežívate strach. Čo vnímam ako veľmi prínosné je, že hľadáte možnosti, že ako ho zmierniť.
V prvom rade môže byť pre vás uľavujúce hovoriť o svojom prežívaní. Nielen s partnerom a blízkymi, ale aj s profesionálmi. Ak chodíte na pravidelné kontroly k lekárovi, povedzte mu o tom, čo vás zneisťuje. Niekedy práve informácie dokážu dodať väčší pocit kontroly nad situáciou a tým zmierňovať stres. Okrem psychologického sprevádzania mi však vo vašej situácii napadá ešte aj možnosť kontaktu s dulou.
Dula je odborne vyškolená žena, ktorá sprevádza tehotenstvom, prípadne aj pôrodom. Často býva dobrou oporou pre ženu v takejto situácii.
Druhá vec, na ktorú sa dokážete zamerať je to, čo máte vo vašej moci. Viete dodržiavať režim, ktorý máte odporučený, starať sa o vlastnú výživu tela, ale dopriať si aj pekné zážitky v rámci možností -s blízkymi v miere, ktorá je možná. Dlhodobé obmedzenie pohybu vie mať neraz ťaživý dopad na psychickú pohodu.
Tretia vec, ktorú vám chcem ponúknuť je z témy mindfulness, ktorú aktuálne spracovávame do článku na náš web, takže vám ju neviem prelinkovať. V skratke ide o akési dovolenie si prežívať to, čo aktuálne prežívate. Vo vašom prípade strach. Ale zároveň sa na tento strach pozerať ako na niečo, čo tu je a je to v poriadku, ale nemusí to byť realita a je to akási myšlienka. Práve popísanie toho, čo človek aktuálne prežíva bez ďalšieho posudzovania, sa aj v rámci viacerých výskumov ukazuje ako veľmi funkčné na redukciu stresu. Ako príklad uvádzam: Namiesto bojím sa, pozrieť sa na situáciu... Vnímam, že mám teraz pocit strachu alebo takú a takú myšlienku strachu o seba/dieťa. Keď dokážeme oddeliť tie silné emócie od nás ako takých, dokáže sa nám aspoň o čosi uľaviť.
Ste v cieľovej rovinke tehotenstva a tak je úplne prirodzené, že zažívate zmeny nálad. Avšak v každej nálade sa vám bude ľahšie kráčať s niekým.
Držím vám palce, aby ste si vybrali niekoho, kto vám tieto posledné týždne dokáže uľahčiť.
Mgr. Katarína Žilák
info@vydumamky.sk
www.vydumamky.sk