Ako prekonať strach, že dieťatku ublížim?

Zodpovedané
15. dec 2022

Dobrý deň,

mám 6-týždňovú dcérku a v poslednej dobe zažívam neskutočnú úzkosť. Všetko bolo relatívne v poriadku. Pôrod cisárskym rezom prebehol v poriadku, šestonedelie bolo ako na hojdačke. Niekedy plač a smútok za "starým" životom a strach z veľkej zodpovednosti. Úzkostlivá som bola aj pred otehotnením. Bábätko sme s manželom chceli.

Potom sa nám stalo, že nám malá pri papaní z fľašky (dojčenia som sa vzdala na začiatku) začala kašľať a zabiehalo jej mliečko. Stalo sa to asi 3x. Kašľala a "híkala", ale manžel vedel hneď reagovať. Doktorka nám dala rady ako tomu predísť. I napriek tomu sa to malej ešte sem-tam stane. Nie je to podľa nej nejaký vážny problém.

Odkedy sa toto deje, tak mám neskutočný strach byť s ňou sama. Keď ide manžel do práce a ona spinká a je napapaná, tak je to v poriadku. Ale keď má ísť papať, zavolám si mamu, aby som nebola sama, ak by jej znovu zabehlo. Mám neskutočný strach, že sa začne dusiť a ja nebudem vedieť, čo robiť, aj keď mám napozerané videá prvej pomoci. Myslím, že môj strach pramení zo skúsenosti v minulosti, kedy som nevedela ako správne zareagovať.

Ako prekonať ten neskutočný pocit strachu, že opäť nebudem vedieť ako správne konať?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za dôveru a chuť podeliť sa s vašim prežívaním.

Vnímam, že úzkosť prežívate už dlhšiu dobu. Môže to byť naozaj vyčerpávajúce. Rola matky so sebou prináša veľké zmeny a aj stresové podnety, ktoré vplývajú na prežívanie bežných dní a neraz dokážu zosilniť strachy a úzkosti, o ktorých ste doteraz možno ani nevedeli.

Váš strach o dcérku je prirodzený. Každá mama by chcela svojmu dieťaťu zabezpečiť najlepšiu starostlivosť, pocit istoty a bezpečia. Negatívna skúsenosť a pocit, že ste v minulosti situáciu nemali pod kontrolou môže prehĺbiť negatívne myšlienky a pocit úzkosti. Môže to dokonca viesť k prežívaniu, ktoré sama popisujete.

Dôležité však je, že skúšate nájsť riešenie na aktuálnu situáciu. Hľadáte to, čo vám pomáha. Pri pocitoch úzkosti je dôležité sústrediť sa na to, čo ovplyvniť viete. Naučili ste sa ako kŕmiť dieťa, poznáte spôsoby podania prvej pomoci pri zabehnutí. Toto všetko sú však zručnosti, ktoré sa zdokonaľujú praxou. Z vašich slov vnímam, že práve prítomnosť manžela a maminy vás dokáže posilovať v tomto materskom začiatku. Je skvelé, že sa máte o koho oprieť. Verím, že postupným prehlbovaním dôvery práve cez vlastné pozitívne skúsenosti dcérku nakŕmiť viete. Dospejete do bodu, že proces kŕmenia už nebude tak stresujúci.

V prípade, že začnete vnímať, že sa úzkosť zhoršuje a začína vás limitovať v starostlivosti o vašu dcéru, tak je potrebné spozornieť a otvoriť túto tému s blízkym okolím, ktorému dôverujete. Obdobie krátko po pôrode (aj po skončení šestonedelia) je často spojené s možnosťou zhoršenia duševného zdravia.

Ak máte chuť, odporúčam vám rozhovor s klinickou psychologičkou na našom webe práve na tému popôrodnej úzkosti. Rovnako ponúkam prehľad možností pomoci, ak by ste mali záujem.

Pri práci s odborníkom sa človek dokáže naučiť pracovať s úzkostnými myšlienkami. Dokáže im lepšie porozumieť a to všetko v bezpečnom priestore.

Často pri momentoch, kedy človek pociťuje úzkosť pomáha aj práca s dychom a relaxačné techniky - ako formy prvej pomoci. Vedomá práca s dychom nám pomáha upokojiť našu myseľ a spomaliť tok myšlienok. Pozitíva týchto techník sú, že sa dajú trénovať hocikedy (napríklad, keď dcérka spí). Sú voľne dostupné na internete, alebo formou rôznych aplikácií. Podľa toho, čo preferujete.

Pri pocitoch úzkosti je často používaná aj technika mindfulness.O benefitoch tejto techniky v materstve nájdete viac v tomto článku.

Zážitok bezradnosti pri vlastnom dieťati dokáže byť naozaj vystrašujúci. Nemusí byť ľahké naň zabudnúť. Plne vám rozumiem. Rada by som vás však podporila v tom, aby ste aj naďalej skúšali všetko, čo ste sa naučili v bezpečnom prostredí, ktoré vám vytvára podporné okolie. Ak budete chcieť ísť aj do väčších hĺbok a pátrať po odpovediach, prečo je vo vašom živote viac úzkosti, skúste dať šancu terapii. Takáto kombinácia neraz prináša do života veľkú úľavu a ľahkosť.

Prajem vám veľa odvahy na vašej ceste materstvom.

Mgr. Katarína Žilák
info@vydumamky.sk
www.vydumamky.sk