Ako prekonať pocit vyhorenia a samoty?

Zodpovedané
22. aug 2022

Dobrý deň,

ďakujem za túto poradňu a za to, že to môžem niekomu povedať/napísať.

Dcérka má už 15 mesiacov, ale ja cítim neskutočné vyhorenie a nechuť k čomukoľvek i napriek tomu, že bola maximálne vytúžená a vybojovaná (IVF).

Nič ma nebaví, nenapĺňa, neteším sa na žiadny ďalší deň. Všetky dni mi pripadajú rovnaké, premrhané a plné povinností. Hanbím sa za to, že si nevážim krásnu zdravú dcérku, ale materstvo ma vôbec nenapĺňa.

Viem, že by mi pomohlo nájsť si čas pre seba a nájsť si nejakú aktivitu, pri ktorej by som sa odreagovala a prišla na iné myšlienky. Ale mňa nič nebaví, nemám žiadne záľuby. Nemá mi s malou kto pomôcť, pretože nemám rodičov ani ja a ani manžel. S kamarátkami sme sa odcudzili od pôrodu. Takže nemám s kým zájsť ani len na drink a zároveň sa vyrozprávať. Partner je vzhľadom na jeho náročné povolanie permanentne unavený a podráždený, pretože si nedokáže oddýchnuť ani doma. Vedie to ku konfliktom a napätiu medzi nami. Navyše nemá pochopenie pre moje pocity a jeho argument je, že som chcela dieťa, tak ho mám.

Ako si pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem, že ste napísali o tom, čo prežívate. Práve na to sme tu.

Verím, že vás realita materskej role mohla zaskočiť. Nech bola cesta k dcérke akákoľvek, veľká životná zmena akou je rola matky sa vie prejaviť aj v pocitoch aké popisujete.

Mám pocit, že ste si už k téme niečo zisťovali a hľadali cestu von. Je skvelé, že hľadáte možnosti. Ako píšete, veľmi dôležitý je práve ten čas matky samej pre seba. Nejde v ňom o to, aby žena podávala nejaké výkony. Ide o to, aby mohla často len vydýchnuť mimo bežných povinností dňa. Práve takéto momenty dňa, kedy žena má priestor na to svoje (čo i len vypiť obľúbenú kávu/čaj z obľúbeného hrnčeka), dokážu spestriť bežný denný stereotyp. Nadstavbou na to je už naozaj cielená aktivita, ktorá vám robí radosť. Píšete, že aktuálne takú vo svojom živote nevnímate. Možno začať v malom je cesta ako sa dostať k tomu, že vám niečo napadne.

Hoci je čas na materskej neraz monotónny, vytvára aj priestor pre nové možnosti. Práve v tomto období je priestor pre nové kontakty. Už len kontakt s inými maminami v rámci ihrísk či detských/materských centier vie byť osviežujúci. Neraz sa z takto náhodných stretnutí vedia vytvoriť vzťahy a tak zrazu viete tráviť čas aj s niekým iným popri tom ako máte dennú rutinu s dcérkou.

Máte za sebou v podstate prvý rok materstva, ktorý je často veľmi náročný. Aj tá monotónnosť, ale aj absencia možnosti pomoci zo strany rodiny môže viesť k únave a pocitom vyhorenia. Prvý rok s bábätkom má dopad aj na život otca a vzájomný vzťah rodičov. Neraz sa práve kumuluje vzájomná frustrácia a množstvo ďalších pocitov, ktoré ústia práve do vzájomných konfliktov a napätia. Je to náročné obdobie v partnerskom vzťahu. Cestou k tomu byť si bližšie sú vzájomné rozhovory. Úprimné a čo najviac v ,,ja" jazyku. To znamená hovoriť o sebe a svojom prežívaní a nehovoriť o tom druhom, neviniť ho a pod. Takéto rozhovory nebývajú ľahké, preto býva neraz veľmi funkčná cesta rozprávať sa takto s párovým terapeutom. Rozmýšľali ste aj nad takouto možnosťou? Fungujúci partnerský vzťah vie byť dobrým zdrojom energie pre materskú rolu.

Za najdôležitejšie považujem povedať vám o možnosti zvládnuť toto obdobie za pomoci psychoterapie. Je to veľmi cenný nástroj, ako v sebe nájsť odpovede na otázky, spoznať príčiny, prečo sa práve nemáte dobre ale aj nájsť cesty ako z toho von. Práve rozhovor s nestranným človekom, ktorý je vyškolený práve na takéto rozhovory, vie priniesť do života nové uhly pohľadu. Na našom webe nájdete rôzne možnosti, ako sa k tejto forme pomoci dostať.

Na záver vám chcem povedať, že rozumiem, že pociťujete hanbu, avšak nemusíte. Prežívanie materskej role v sebe zahŕňa široké spektrum pocitov a emócií, ktoré však môžeme brať aj ako cennú informáciu, že sa deje niečo, čo nám nevyhovuje. S takouto informáciou potom vieme pracovať a hľadať cesty, aby nám bolo v živote ľahšie.

Držím vám palce, aby ste našli tú svoju cestu.

Mgr. Katarína Žilák
info@vydumamky.sk
www.vydumamky.sk