Z akého dôvodu môže E.coli prejsť až k obličkám?

Zodpovedané
30. dec 2021

Dobrý deň,

ročnej dcérke bola diagnostikovaná akútna pyleonefritída. Našťastie sme boli u doktorky veľmi skoro a CRP bolo ešte nízke. Do 24 hodín boli nasadené antibiotiká, na ktoré aj neskôr z kultivácie vyšla citlivosť. Išlo o baktériu E.coli.

Dcérka mala pri pôrode sono obličiek v poriadku. Teraz nás sono obličiek ešte len čaká.

Z akého dôvodu môže E.coli prejsť až k obličkám?

Teda ak by sa vylúčila nejaká anómalia na obličkách. Mňa to celkom šokovalo, nakoľko je prebaľujem veľmi často. A po stolici okamžite. Používame japonské plienky, oplachujem čistou vodou. Dcéra bola dlho kojená a pije aj veľa vody. Hrá sa iba na podložke a kobercoch, do bazéna sme nechodili. Dovtedy sme žiadne problémy tohto charakteru nemali.

Viem jej nejako pomôcť?

Okrem Urinal sirupu.

Zvykne sa to potom opakovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

Urinal sirup, antibiotiká a probiotiká sú zlatým štandardom pri pyelonefritíde. Ak bola zachytená skoro, tak je nízka pravdepodobnosť, že by na obličky zostal nejaký následok vo forme jazvičky.

Baktéria E.coli je v zažívacom trakte a v trakte močovom nemá čo robiť. Ak sa tam dostane, premnoží sa a môže prejsť až k obličkám, kde spôsobuje hnisavú infekciu - pyelonefritídu. Baktéria sa tam dostane tak, že prejde cez stolicu či znečistené ruky od stolice k močovému ústiu. Časté prebaľovanie a dôkladná hygiena minimalizuje túto možnosť.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička