Treba postupne nahrádzať umelé mlieko príkrmom?

Zodpovedané
24. dec 2021

Dobrý deň,

dcérka má 9 mesiacov a má zavedenú zeleninu, ovocie, lepok, jogurt, kaše, kokos. Príkrm dávam 3-4x do dňa, ale zje väčšinou málo. Niekedy len pár lyžiček. Niekedy aj viac, ale to skôr ovocie. Viac zje vtedy, keď je to v kapsičke a cucá sama.

Je ok, ak jej tak budem podávať aj mäsovo-zeleninivý príkrm?

Doktorka na poradni povedala, že nemám dávať po príkrme UM ak nespapá. A to preto, aby sa naučila, že proste nedostane mlieko a má jesť vtedy, keď môže. Príde mi to trošku príliš pri takto malom dieťati.

Aký je Váš názor?

Mám dávať mlieko po príkrme, alebo sa odporúča pred príkrmom?

Mlieka tiež nevypije extra veľa (100 - 150 ml cez deň). Inak prospieva ok.

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, je v poriadku aj takáto forma - dať príkrm do plniteľnej taštičky, nech si cucá.

Pomedzi to, by som ale skúšala aj kŕmenie lyžičkou. Hneď po príkrme určite UM nedávajte. Skúste sa dodržať minimálne 30 minútový rozostup, ideálne aj hodina, Aby si uvedomila, že ide o jedlo.

Avšak do roka je mlieko stále hlavná súčasť stravy u veľa detí a je to tak v poriadku, takže netreba to "siliť". Pár lyžičiek denne pri dobrom prospievaní je úplne v poriadku, bežné a nie je dôvod na zúfanie.

Pred príkrmom mlieko určite nedávajte. Dieťa by malo plný žalúdok, nemá potom motiváciu jesť tuhé príkrmy.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička