Prečo moje 5 mesačné bábätko odmieta jesť?

Zodpovedané
8. sep 2021

Dobrý deň,

môjho 5 mesačného chlapčeka prikrmujem od 4. mesiaca. Doteraz všetko krásne papal a všetko mu chutilo. A to aj raz toľko zjedol ako deň predtým. Posledný týždeň odmieta papať všetko, teda pri jedení sa zlostí. Ide jesť, teší sa, usmieva sa, zje dve lyžičky a v tom ako keby uťalo a začne sa zlostiť.

Mlieko nechcel piť už od 3 mesiaca, je na UM od narodenia. Momentálne nechce ani mlieko, ani vodičku a ani príkrmy. Niekedy na neho funguje, keď ho zabavím hračkami, inokedy mu musím spievať, aby papal. Jednoducho vymýšľam všeličo, aby sa pekne napapal, aby som mu nevybudovala odpor k jedlu.

V noci mlieko vypije, ale tiež musí on chcieť. Za 24 hodín vypije cca 500 ml UM. Ako začal štrajkovať s papaním, aj zle spáva, aj za celý deň pospí tak hodinu. V noci sa hocikedy zobudí a je hore aj dve - tri hodinky.

Prečo odmieta jesť?

Je to kvôli zúbkom?

Ďakujem

Dobrý deň,

môže ísť o zúbky, ale aj o obdobie. Strieda sa to detičkám. Zúbky signály - slinenie, nevrlosť, redšia stolica, poruchy spánku a zmeny na ďasienkach - červenšie, opuchnutejšie, vykúka biela časť.

Zároveň však môže byť aj nevyspatý. V tomto veku je hodina denne pomerne málo (ak noc nemá "prespanú"). Asi by som skúsila riešiť najmä spánok. V tomto období sú detičky aj v spánkovej regresii (časté budenie by sa mohlo tomu pripísať, ale neviem ako dlho trvá).

Ak by stav pretrvával viac ako 3 týždne konzultujte u Vášho pediatra, môže ísť aj o prípadný deficit železa v krvi.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička