Od ktorého mesiaca sa môžu dochucovať príkrmy?

Zodpovedané
7. sep 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom dochucovania príkrmov pre 5,5-mesačné dieťa. Nemyslím soľ a ani cukor. Veľa mamičiek píše, že rasca a nejaká horalka. A ešte petržlen, bylinky, oregano a sušená bazalka.

Od ktorého mesiaca je môžné používať tieto dochucovadlá?

Kedy dať cibuľu, cesnak a v akých množstvách?

Keď začneme dávať jogurt, koľko ho má spapať?

Ako často do týždňa podávať jogurty?

Kedy zaviesť syry a aké?

Do ktorého mesiaca máme len naparovať a variť?

Niekde sa píše, že opiecť na masle zeleninu a tak zaliať vodu a povariť - podusiť.

Ďakujem

Dobrý deň,

trošičku byliniek môžete dávať pokojne od cca ukončeného 6. mesiaca. Cibuľa, cesnak sú klasické druhy slovenskej zeleniny, ktoré by som zaradila po základných druhoch zeleniny, mäsa, ovocia, obilnín, rýb, vajca, čiže niekde v 9. mesiaci (orientačne). Niečo ako zaraďovanie podľa mesiacov je "mýtus". Ide skôr o tradície podľa miesta bydliska. V Indii do prvých príkrmov dávajú kari korenie.

Jogurt vychádza štandardne k zaradeniu okolo 8. - 9. mesiaca. Následne môžete maslo, lučinu, cottage, mozarrlu a tvrdé syry typu eidam v malých množstvách cca 2 - 3x týždenne.

Naparovanie je najvhodnejšie najmä v úvode. Neskôr, viac ku roku môžete pokojne už veci restovať na cibuľke (keď bude zaradená), či piecť.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička