Od ktorého mesiaca môže dieťa jesť nepasterizované výrobky a šampióny?

Zodpovedané
17. sep 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom prikrmovania.

Od ktorého mesiaca môže dieťa jesť nepasterizované výrobky?

Mám na mysli v obchode kúpený parmezán a podobné syry, bryndzu.

Od akého mesiaca môže dieťa papať šampióny?

Ďakujem

Dobrý deň,

nepasterizované výrobky zo salašov by som nedávala do troch rokov. Z obchodu v malých množstvách bryndza môže byť po 1. roku.

Parmezán taktiež po roku môže, v malinkom množstve aj do roka.

Šampióny a hliva sú huby, ktoré môže dieťatko aj do roka. Dajme tomu od 11. mesiaca orientačne. Huby zbierané v lese by som nedávala do 5 rokov pre riziko otravy a dehydratácie.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička