Od ktorého mesiaca je potrebné začať soliť príkrmy?

Zodpovedané
22. júl 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom soli v príkrmoch.

Od ktorého mesiaca je už potrebné začať soliť príkrmy?

Koľko gramov mäsa by malo zjesť 9-mesačné dieťa?

Momentálne dávam 20 až 25 g mäsa na deň. Mäso dávam 5x týždenne.

Podľa čoho mám dávky navyšovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

dieťaťu sa môže začať slabo soliť strava po ukončenom 12. mesiaci - ale nemusí. Ak to tak matka necíti a dieťatku chutí strava, pokojne neskôr.

Mäska by malo dieťa dostať cca 200 až 250 g týždenne, takže môžete navýšiť aj o polovicu. Uvidíte, či Vaše dieťatko toľko zje. Nestresujte sa tým.

Osobne nemám rada váženie. Pre začiatok možno tak orientačne, ale potom sa skôr stretávam s tým, že to potom mamičky stresuje (koľko gramov zjedlo dieťa) a môže sa to prenášať aj na dieťatko.

Dávky porcii navyšujte podľa chuti dieťaťa. Niektoré deti sú ale "jedáci" a pýtajú až do stavu, že im je zle, či vracajú, či pýtajú jedlo stále, mimo hladu, mimo "časov na jedlo". V tom prípade samozrejme aktívne obmedzovanie jedla je nutnosťou.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička