Musí sa variť zelenina pre dieťatko v dojčenskej vode?

Zodpovedané
10. jún 2021

Dobrý deň,

začali sme s príkrmami od ukončeného 4 mesiaca (dieťatko na UM), no až teraz som sa dočítala, že by sa mala zelenina variť v dojčenskej vode.

Je problém, keď varievame v obyčajnej vode z kohútika?

Máme odskúšanú mrkvičku, tá jej problém nerobí. Po 3 dňoch som dala batat, prvé dva dni boli ok a tretí ju veľmi zapieklo. 2 dni sa nevykakala. Viac som jej nedala príkrm, lebo ju bolelo bruško. Papá každé dve hodiny iba UM, čiže je 5. deň bez príkrmu.

Po akom čase môžem znova skúsiť batat?

Ak ju opäť zapečie, tak mám jej dať pauzu s príkrmami, alebo pokračovať napr. maslovou tekvicou?

Ďakujem

Dobrý deň,

nutne sa nemusí variť v dojčenskej vode, ale pre začiatok to odporúčam. Aspoň prvý mesiac. Potom pokojne v kohútikovej vode (ak máte bežný mestský vodovod).

Čo sa týka Vášho problému, tak v prikrmovaní netreba prestávať. Ak nejaká potravina nezapasuje, tak sa treba vrátiť k tej, čo pasovala. Nateraz by som išla zasa 1. deň mrkva a potom prejdite na tekvicu/cuketu. Tie by zapiecť nemali.

Od 1. príkrmu je vhodné používať aj olej do príkrmov. To je jedna z prevencii zápchy.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička