Môže ročné dieťa prejsť na rodinnú stravu?

Zodpovedané
21. jún 2022

Dobrý deň,

dcérka bude mať už rok, celkom pekne papá aj kúsky a chcela by som sa spýtať ohľadom prechodu na "rodinnú stravu". Chápem, že ešte treba dávať pozor na soľ, možno nie príliš okorenené.

Čoho sa máme ešte vyvarovať?

Viem len o hríboch.

Môže jesť aj guláš?

Ako je to s vnútornosťami?

Pečeň, srdiečka, atď.

Ako vybrať vhodnú šunku?

Čítala som, že aj v tých detských býva ešte veľa soli.

K akému množstvu soli by bolo vhodné sa priblížiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak sporadicky dáte šunku, tak nejakú s vysokým obsahom mäsa. Tie, čo sa tvária ako detské sa v podstate okrem ceny nelíšia v ničom (rovnako tak detské parky, syry), takže to neberte ako dobrú potravinu pre dieťa. Stále obsahuje dosť soli a nepatrí preto do denného jedálnička, sporadicky 1 plátok na chlebík však môže.

Okrem hríbov si treba dať pozor napríklad na sladené vody, celkovo cukor (skrytý v jogurtoch, pribináčikoch atd) a stále na potraviny v surovom stave (sushi, tatarák), plus potraviny, ktoré môžu byť kontaminované patogenmi ľahšie ako iné (majonézy, zmrzlina). Vnútornosti uvarené sporadicky taktiež môže, rovnako tak aj guláš.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička