Mám dieťaťu po odstavení sa od materského mlieka dávať kravské alebo umelé mlieko?

Zodpovedané
20. máj 2022

Dobrý deň,

dcérka má 1 rok a uvažujem o odstavení od materského mlieka kvôli mojim zdravotným problémom. Je dojčená 1x počas dňa, pred nočným spánkom a v noci 2x.

Mám jej namiesto toho ponúknuť umelé mlieko alebo rovno kravské?

Z mliečnych výrobkov momentálne za deň zje jeden biely jogurt, na večeru ešte mliečnu kašu. Okrem toho počas dňa ešte papá striedavo mozzarellu, detskú lučinu na chlebík, mlieko do kaše.

S mliečnymi výrobkami však mala na začiatku problém, lebo okolo úst mávala červené fľaky. Od malička mávala atopický ekzém, ten už sa javí byť pod kontrolou. Ja sama netolerujem laktózu a v detstve mi zistili aj alergiu na mlieko.

Ďakujem za Vašu odpoveď

Dobrý deň,

intolerancia laktózy je problémom skôr dospelejšej populácie, toho sa nemusíte u dcérky nateraz báť.

Ak je ekzém v poriadku, tak ani ABKM, tá už p roku málokedy vzplanie. Čo sa týka odstavenia a následného mliečka, tak v strave má dostatočný počet mliečnych produktov na deň . V tomto veku to je aspoň 350 ml mliečnych produktov - pri čom 150 ml je ako 100 ml jogurt či 30 g syra.
Ak má denne kašu zo 150 ml mlieka + 1 100 ml jogurt + trošku syra, tak už má naplnenú dennú normu. Tým pádom mlieko piť nutne nemusí ani kravské ani umelé.

Ak však ona sama chce, napr. na uspatie, tak sa riaďte tým, aká je jedáčka a koľko mlieka vypije. Ak pekne papá ostatné jedlá (obed, mäsko, vajíčka atď) a nevypije viac ako 500 ml mlieka denne, tak pokojne choďte do kravského plnotučného čerstvého z obchodu (čerstvé je to, ktoré je v chladničkových boxoch - nie trvanlivé).

Ďalší faktor sú aj jej chuťové preferencie (veľa dojčených detí úplne odmieta chuť umelého mlieka) a samozrejme aj financie.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička