Kedy začať s príkrmami u predčasne narodeného dieťaťa?

Zodpovedané
28. aug 2021

Dobrý deň,

môj syn má 4,5 mesiaca, korigovaný vek 2 mesiace. Je na umelom mlieku.

Kedy je vhodné začať s príkrmami a kašami?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak je na umelom mliečku, tak pomaly už prikrmovať začať môžete, ale u predčasne narodených detičiek závisí od toho akú má dieťatko váhu a ako psychomotoricky prospieva, preto sa to vždy posudzuje individuálne.

Cca smerodajná je váha okolo 6 kg na začatie prikrmovania a to, že dieťatko je pevnejšie, nepadá mu hlavička, udrží ju, teda je schopné prijímať stravu.

Čo sa týka kaší, začína sa zeleninovou kašičkou, do ktorej sa dáva mäsko neskôr. Ak dieťatko neprospieva (nepriberá ideálne), tak sa môže začať aj kašičkou, aby sa "nahnali kalórie". Vždy je však treba začať kašami jednozložkovými - bez príchutí, cukru.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička