Kedy začať s príkrmami u plne dojčeného bábätka, keď je matka alergik?

Zodpovedané
4. dec 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom prikrmovania plne dojčeného bábätka. Ja som alergik (pele a niektoré druhy ovocia). Dostala som rôzne odporúčania a neviem či začať už teraz po ukončení 4. mesiaca, aby sme stihli imunologické okno.

Aký je Váš názor?

Ďakujem

Dobrý deň,

ja nie som úplne nadšenec imunologického okna. Nie sú na to však jednotné uzavreté odporúčania a každý lekár sa pritom riadi tým, čo je sympatické jemu.

Možno vo Vašom prípade by som išla takým kompromisom, že nie exkluzívne dojčenie 6 mesiacov, ale napríklad v prebiehajúcom šiestom začať s príkrmami, aby sa imuno okno nejako využilo.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička