Kedy sa prechádza z kašičiek na tuhú stravu?

Zodpovedané
21. jan 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom prechodu z kašičiek na tuhšiu stravu. Mám 7 mesačnú dcérku, ktorá nemá ešte aj jeden zub. Nevie ani šikmý sed.

Do akého času musím naparovať a mixovať?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

to je veľmi individuálne. Niekto nemixuje od začiatku, niekto mixuje do roka. Niekto aj viac. Optimálne okolo roka už nemixovať.

Vo Vašom prípade by som to ešte nateraz nesilila.

Štandardne, keď dieťa začne pinzetovo uchopovať + zvláda samo sedieť. Teda okolo 9. mesiaca môžete dávať do ruky ovocie (banán, naparené jablko) či zeleninu (naparená mrkva, čerstvá uhorka) a začať nechávať v obednom príkrme kúsky (iba pučiť nie mixovať).

Ale nie každé dieťa to hneď toleruje. Treba občas skúsiť a dať tak priestor dieťaťu na toleranciu kúskov v strave.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička