Kedy môžem začať dávať na večeru nemliečne kaše?

Zodpovedané
26. jan 2022

Dobrý deň,

mám prvé dieťa a začíname s príkrmami. Začali sme v strede 5. mesiaca (na umelom mlieku) - zelenina a ovocie. Po 3 dňoch skúšania nasledovalo mäsko. Dnes by som chcela začať so žĺtkom 1x do týždňa.

Ako dlho sa žĺtok dáva?

Chcem zaviesť aj lepok.

Môžem už dávať na večeru nemliečne kaše?

Jedna je obilná a druhá ryžová.

Môžem ich striedať?

Dáva sa po kaši ešte mlieko?

Kedy môžem dať dcérke chrumky a žužľať rohlík?

Zúbky ešte nemá.

Ďakujem

Dobrý deň,

žĺtok klasicky 3 po sebe idúce dni - najprv iba 1/4 žltka. Je pomerne tučné a deti po ňom môžu vracať.

Obilná kaša je lepková. Tú dajte až pokiaľ je lepok zavedený v menšom množstve do obedného príkrmu (1 či 3 dni po sebe). Potom môžete prejsť na večerné kaše. Presne ako opíšete, je dobré ich striedať - obilná, pšenová, špaldová, ciroková, ryžová. Je viac možností lepkových aj bezlepkových kaší.

Mlieko na uspatie dať samozrejme môžete, určite ho dcérka bude vyžadovať. Pokiaľ napríklad ale dávate kašu o 18tej a uspávať pôjdete o 1.30, tak medzitým by som už mliečko nedala.

Čo sa týka rohlíka a pečiva, má na ne čas. Chrumky sú lepšia alternatíva, ak hľadáte niečo do kočíka. Nakoľko však (predpokladám) sama nesedí, je to ešte všetko dosť rizikové a počkala by som na samostatný sed - cca do 8. mesiaca.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička