Je zvracanie u plne dojčeného bábätka znakom plného bruška?

Zodpovedané
22. aug 2022

Dobrý deň,

mám skoro mesačné plne dojčené bábätko, ktoré je narodené v 35. týždni. Posledné dni mu vždy vytečie mlieko ako keby vyvrackal. Deje sa to aj hodinu po jedení. Používame klin pod matrac a dávam ho na bok. I napriek tomu sa bojím, aby mu nezabehlo.

Je to normálne?

Dnes sa mu to stalo asi trikrát.

Ide o začínajúci reflux?

Vyjde mu maximálne 5 ml. Dnes papal dosť chaoticky - ráno hodinku a potom papal skoro každú hodinu 10 minút. Papať mu dávam na požiadanie.

Môžu za takéto vrackanie aj tieto horúčavy?

Máme dosť horúco v byte. Viem, že nemusí mať ešte vyvinutý zvierač, ale čudujem sa, že sa to začalo až pred pár dňami. Vo vyvýšenej polohe ho nechávam 30 minút po jedení. On si pýta aj papať po takom grckaní.

Môžem mu dať?

Nie je zvracanie znakom plného bruška?

Ďakujem

Dobrý deň,

grckanie nemusí znamenať reflux. To, čo popisujete mi pripadá ako bežné grckanie bábätka. Polohovanie na bok, nie je bezpečnejšie ako polohovanie na chrbátik s polohovaním hlavičky do strán (striedanie).

Neviem teda o akom množstve hovoríme. Ak o väčšom (viac ako 3 lyžice), tak môže byť prejavom prejedenia sa.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička