Je strava môjho 12 mesačného dieťaťa v poriadku?

Zodpovedané
28. okt 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom stravy 12 mesačného dieťaťa. Syn má 9,3 kg. Za posledné 4 mesiace zvykol za mesiac pribrať okolo 400 - 500 g a teraz menej (možno je to aj zvýšeným pohybom). Spapá všetko, je spokojný a stolica je 1x za deň.

7.00 materské mlieko
8.00 pečivo + rajčina/uhorka alebo kaša
9.30 ovocná výživa alebo jablko/banán
10.30 materské mlieko a spánok
12.00 rôzna kombinácia mäsko, cestoviny, ryža, zemiaky, zelenina, zeleninové pyré, dusená zelenina, ryba a asi 3x do týždňa je k hlavnému jedlu aj polievka
15.00 jogurt (ak ráno nie je pečivo tak na olovrant dám k jogurtu)
15.30 na prechádzke spapá pár chrumiek, alebo niečo bez cukru čo upečiem
17.00 materské mlieko
18.30 zelenina z obedu (hustá polievka), alebo ak ráno nebola kaša tak kaša
20.00 materské mlieko

V noci kojím ešte 2-3x. Syry nemá denne.

Je potrebné doplniť kravské mlieko?

Mlieko a syry v akom množstve?

Je jeho strava postačujúca?

Čo treba vynechať a doplniť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

och - strava je ukážková, úžasná. Zarámovať a vytlačiť 🙂

Nakoľko je stále dojčený a má aj materské mliečko, tak vôbec nevadí, že nemá na dennej báze syry. Tie sú iba mliečne výrobky na zabezpečenie vápnika, ktorý však má zabezpečený nateraz inak.

Inak je potreba mliečnych výrobkov aspoň 350 ml denne - 1 jogurt je ako 150 ml mlieka a 30 gramov syra je ako 150 ml mlieka.

Kravské mlieko nie je nutné dopĺňať kým je dieťatko dojčené. Do varenej stravy ho pokojne používať môžete (zemiaková kaša, mliečne kaše, smotana do polievok či omáčok).

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička