Je príkrm s obsahom koncentrátu citrónovej šťavy vhodný pre skoro 9 mesačné dieťa?

Zodpovedané
25. jún 2021

Dobrý deň,

nezvyknem kupovať ovocné a ani zeleninové príkrmy, ale v prípade cestovania je to jednoduchšie. Na viacerých kupovaných príkrmoch som si všimla, že obsahujú v zložení okrem kyseliny askorbovej aj koncentrát citrónovej šťavy.

Dočítala som sa a aj naša pediatrička odporučila, nedávať citrusy do jedného roka.

Ako je to v prípade týchto príkrmov?

Väčšina je písaná ako vhodná od 6 mesiacov.

Sú vhodné tieto príkrmy pre skoro 9 mesačného syna?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

je to v poriadku. Citrusy je možné pokojne zaradiť do 1. roka, ak dieťatko nie je atopik. Ak atopik je, je možnosť zhoršenia kožného nálezu pri zaraďovaní alergénov. Treba to odsledovať a dávať väčší pozor.

Teoreticky aj od 6. mesiaca, aj keď vhodnejšie je začať našimi slovenskými potravinami (ale v južných krajinách sú citrusy ich domáce potraviny a pokojne začínajú aj tými).

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička