Je povinné zaviesť dieťaťu aj králičie mäso?

Zodpovedané
24. sep 2021

Dobrý deň,

7 mesačný syn je dojčený a zaviedla som mu už viacero druhov zeleniny a ovocia, tiež lepok, žĺtok a kuracie mäso.

Doobeda popri materskému mlieku dávam malému ovocný príkrm. Na obed zeleninový pripadne s mäsom alebo žĺtkom. Na večeru špaldovú kašu z dm.

Môžem dávať 1/2 na 1/2 mliečnu a nemliečnu kašu takému malému dieťaťu?

Je povinné zaviesť aj králičie mäso?

Chcem využiť imunologické okno.

Ako postupovať pri ochutnani napr. citrusov a arašidov vo forme arašidového masla?

Môžem popri ochutnaní dať príkrmy, ktoré má zavedené trikrát za deň?

Každý príkrm dávam v malom množstve. Nedostáva príkrmy ako plnohodnotnú náhradu dojčenia. Stále je dojčený cca 7x do dňa. V noci spinká pekne.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

"povinné" nie je nič. Je žiadúce, aby dieťatko ochutnalo všetky druhy potravín a všetky rôzne chute, vône, textúry. Preto napríklad aj králičie mäso. Raz sa s ním však stretne. Ak to bude neskôr ako po 1. roku, lebo napríklad králičie vôbec nerobíte, tak to bude po roku (tak isto ak nepoužívate v kuchyni nejak tropické plody, nemusíte ich zaviesť len preto, lebo existujú).

Pri ochutnaní všetkých nových potravín postupujeme rovnako - zavedieme 3 dni po sebe iba malé množstvo 1 novej potraviny. Teda v prípade citrusov - v pohode dajte kúsok ako ovocný príkrm mandarínku, pomaranč, kivi, ananás. Arašidové maslo zasa môžete prihodiť do večernej kaše.

Samozrejme, že dieťatko môže aj mliečnu kašičku. Ak je však dojčené, tak má mliečnych dávok dosť a nie je to vyslovene potrebné, aby malo kašu mliečnu. Nič tým však v tomto veku nepokazíte.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička