Je potrebné dávať dieťaťu kravské mlieko, keď papá jogurty a syry?

Zodpovedané
24. dec 2021

Dobrý deň,

syn má 13 mesiacov a papá 5x denne. Má 3 hlavné jedlá, desiatu, olovrant a medzitým ešte nejaké jedlo. Taktiež vypije veľa vody. Chcela by som z osobných dôvodov prestat dojčiť. Syn sa dojčí ráno, večer a raz v noci.

Musím mu dávať mlieko?

Umelé nechcem určite.

Je potrebné dávať dieťaťu kravské mlieko, keď papá jogurty a syry?

Musím testovať reakciu kravského mlieka, alebo mu dávať mlieko postupne?

Môžem dať rovno napríklad dva deci?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie, nemusíte mu nutne dávať mliečko, pokiaľ má v strave dostatok mliečnych produktov. Dieťatko po 1. roku by malo mať aspoň 350 ml mliečnych produktov. 150 ml mlieka je ako keby 100 gramový biely jogurt alebo ako 30 gramov syra.

Pokiaľ má zaradené bielkovinu kravského mlieka - čo má, tak nemusíte postupne skúšať ale môžete pokojne dať aj hneď kravské mlieko na pitie.

Ak by vaše dieťa vyžadovalo naďalej pitie mlieka a bolo by to viac ako 500 ml denne, tak v tom prípade by som odporučila mlieko umelé. Nie kravské. Inak pokojne na zaspanie fľaša kravského môže byť. Vyberajte tie, čo sú v obchodoch v chladničkách označené ako čerstvé. Teda nie trvanlivé. Plnotučné.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička