Dvojročná dcéra odmieta mäso. Ako jej ho môžem v strave nahradiť?

Zodpovedané
5. máj 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať na Váš názor ohľadne mäsa v jedálničku dvojročného dieťaťa. Resp. ako ho nahradiť v strave, ak ho dieťa dlhodobo (asi pol roka) odmieta.

Vyskúšala som už asi všetko, ale dcéra ho nezje. A ak zje, tak len veľmi málo a tiež nie vždy. Je jedno, akú ma konzistenciu či ako bolo tepelne pripravené. Niekedy len jedlo, v ktorom je mäso, odmietne, inokedy spraví cirkus. Bojím sa, aby netrpela nedostatkom železa.

Ako zistím, či netrpí nedostatkom železa?

Ako jej nahradím mäso?

Ďakujem

Dobrý deň,

príznaky nedostatku železa sú únava, bledá pokožka a sliznice, tmavé kruhy pod očami.

Čo sa týka zdrojov, najlepšie je mäso spolu s vitamínom C. Ale ak dcérka odmieta, tak treba kúpiť nejaké cereálie alebo kaše, ktoré sú obohatené o železo a mlieko (neviem aké pije) by som v tomto prípade určite nedávala na pitie kravské, ale pokračovanie dojčenské, ktoré je obohatené o železo aj vitamíny.

Klinicky sa dá znížené množstvo železa v krvi zistiť odberom krvi. Ak by bola hladina naozaj nízka bolo by treba zahájiť liečbu preparátov na predpis. Na trhu sú aj voľnopredajné vitamíny s obsahom železa pre deti.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička