Do ktorého mesiaca je dôležité dojčiť, resp. podávať umelé mlieko?

Zodpovedané
11. aug 2022

Dobrý deň,

syn má 10 mesiacov a už asi mesiac dojčím len v noci (väčšinou sa zobudí 2x). Netuším koľko vypije. Behom dňa krásne papá príkrmy, má zaradené všetky chody (6x). Mlečných výrobkov má dosť - denne jogurt, prípadne kyslá smotana k hlavnému chodu. Niekedy aj kefír popoludní, na večeru mliečnu kašu.

Vypije cca 200 - 300 ml vody. Dojčiť sa počas dňa nechce a teraz už párkrát ani v noci.

Keby sme teraz dojčenie definitívne ukončili, je potreba ešte zaviesť umelé mlieko?

Ďakujem

Dobrý deň,

do roka by dieťa malo prijať aspoň 500 ml mliečka, potom cca 350 ml. Sú však deti, ktoré aj do roka mlieko odmietajú a v tom prípade je vhodné im potrebu "nahnať" mliečnymi produktami.

150 ml mlieka je ako 100 g jogurt či 30 g syra. Vyzerá to, že synček má dostatok mliečnych dávok na deň. I napriek tomu by som ešte to nočné dojčenie nerušila. Ak sa odstaví sám, asi s tým nič ale nespravíte.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička