Čo dávať 15-mesačnej dcérke namiesto umelého mlieka?

Zodpovedané
15. jún 2022

Dobrý deň,

15-mesačná dcéra má atopický ekzém so zhoršením pri kravskej bielkovine. Nemá potvrdenú alergiu. Ekzém iba reaguje výsypom. Je strašný papkáč mliečka v noci a neukľudní sa bez neho. Mlieko bez KB je strašne drahé a neprepláca nám ho poisťovňa kvôli nepotvrdeniu alergie.

Môžem jej namiesto toho dať ovsené mlieko?

Nešetríme na dcére, ale dať raz za 4 dní 20 eur na mlieko plus normálna strava je trošku nad moje sily. S vodou sa ona v noci neupokojí a ja nedojčím.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

môžete vyskúšať, či bude tolerovať rastlinné mlieka. Nie je to ale ideál (jednak neobsahujú vápnik tak ako UM a jednak niektoré obsahujú veľa všelijakých popridávaných aditív, ale dajú sa určite nájsť aj dobré značky).

A uvidíte či rovnako ako sa nedá upokojiť vodou, či jej bude vyhovovať chuť rastlinných mliek. Vyskúšať inak môžete ešte aj detský nesladený čaj.

Bude v tomto prípade nutné aj hradiť vápnik - konzultujte s Vašou pani doktorkou.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička