Akým spôsobom sa zaraďuje bielok?

Zodpovedané
15. jún 2022

Dobrý deň,

9-mesačná dcérka má zaradené žĺtko do obedného príkrmu od 6 mesiacov. Avšak stále dávam do množstva 200 g zeleniny len polovičku.

Je možné pridávať celé žĺtko?

Akým spôsobom sa zaraďuje bielko?

Je to najprv štvrť a potom polovička?

Ak už sú zaradené obidve, tak aké je optimálne maximálne odporúčané množstvo vajíčok, ktoré môžu detičky spapať za týždeň?

A ak pridávam do obedného príkrmu olej, môžem ho zmeniť aj za masielko (klasické kockové z obchodu)?

Od kedy môžu detičky papať surovú papriku, uhorku a paradajku?

Musia ju tiež naprv dostať vo varenej podobe?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, žltok už môžete skúsiť celý.

Čo sa týka bielka, presne ako píšete prvý deň dajte 1/4, druhý môžete opäť a tretí 1/2. Ak je bez reakcie, môžete už následne do príkrmu pridávať celé vajce.

Do roka vajíčko podávajte 1x na obed ako náhrada za mäsko a 1, maximálne 2x pomimo ak do nejakého receptu (lievance, fašírky).

Surovú zeleninu a ovocie môžu deti papať po jej zaradení vo varenom stave, ktoré bolo bez reakcie. Ak nemá zuby tak pochybujem, že si poradí s paprikou, s rajčinou len bez šupky. Uhorka by problém byť nemal - tú rozmliaždi aj ďasienkami.

Olej môžete občas nahrádzať aj maslom po tom, ako bude zaradená BKM.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička