Aký jogurt môžem ponúknuť 11-mesačnému synčekovi, ktorý má ABKM?

Zodpovedané
30. jún 2022

Dobrý deň,

11-mesačný synček ma ABKM, je dojčený (7 mesiacov mám eliminačnú diétu).

Aký typ jogurtu, resp. syra mu môžem občas ponúknuť?

Skúsila som ovčí jogurt 3 dni po sebe pár lyžičiek a veľmi mu chutil. Nemal žiadnu reakciu.

Môže ho mať v strave napr. 2x do týždňa?

Skúšali sme aj fermentovaný ovsený, no tam je mnoho prídavných látok, tak mu ho nechcem dávať.

Ďakujem

Dobrý deň,

pri alergii na bielkovinu kravského mlieka sa neodporúča ani dávať mlieko od iných živočíchov ako ovca či koza.

Neviem koľko je už bez príznakov. Okolo roka veľa detí začne mlieko tolerovať. Preto je vhodné dohodnúť sa s doktorkou, či už nevyskúšate teda vyskúšať expozíciu.

Alteranatíva jogurtu by bola skôr rastlinná. Ale presne ako píšete - tie obsahujú kadečo.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička