Ako zlepšiť stravovanie 16-mesačného nejedáka?

Zodpovedané
23. júl 2022

Dobrý deň ,

chcela by som sa poradiť ohľadom možnosti zlepšenia jedálnička 16-mesačného nejedáka.

Synček má 11,5 kg. Od prvého príkrmu som sa snažila ponúkať naozaj pestrú stravu, no jeho priemerný jedálniček vyzerá asi takto:

Raňajky: kúsok suchého pečiva (od istého času odmieta maslo)
Desiata: ovocie, cca za hrst (čučoriedky, jablká, melón, hruška, ríbezle)
Obed: suché cestoviny alebo varená mrkva, brokolica, mäso tak 2x do týždňa. Skúšala som už všeličo, aby papal mäso častejšie a ine kreácie jedla, no bez úspechu.
Olovrant: ovocie alebo zelenia (surové uhorky sú naj)
Večera: suché cestoviny alebo kúsok pečiva

Počas dňa si dzobne chrumky, sušené ovocie alebo tyčinku z lisovaného ovocia.

Stolicu má v podstate pravidelnú, 1x každý deň. Je stále dojčený na požiadanie, ktoré je cez deň aj 5x, samozrejme pred denným aj nočným spánkom a v noci tak 3x.

Obávam sa, či mu nechýbajú živiny z mliečnych výrobkov a mäsa. No mám pocit, že som už vyskúšala možné aj nemožné, no nedarí sa mi jeho jedálniček obohatiť.

Čokoľvek ‘tekuté’ ako jogurt, kašu alebo puding odmieta. Taktiež čokoľvek čo by sa malo jesť lyžičkou. Najradšej je vidličkou alebo rukami.

Ako zlepšiť jeho stravovanie?

Snažíme sa jesť s ním, za stolom, motivovať ho, no mám pocit, že už nič nepomáha a hlavne sa bojím, aby mu nechýbali hlavne živiny.

Ďakujem

Dobrý deň,

môžete skúsiť jemne a citlivo obmedziť denné dojčenie - dajme tomu na stav pred spánkom a počas spánku, či po zobudení.

Ono sa to jedenie raz rozbehne. U dojčených detí je to tak, že často preferujú prsník pred ostatnými alternatívami. V tomto veku už mliečko neplní plnohodnotne prísun živín.

Ak chce jesť vidličkou, skúste robiť rôzne koláče s acidkom, či do polievky smotanu, maslo, palacinky...

Kúpte možno plniteľné kapsičky do kočíka a naplnte ich kašou či jogurtom. Možno takúto alternatívu by toleroval.

Inak váhu má peknú a ak je spokojný, hravý, psychomotoricky napreduje, tak pravdepodobne nič nestráda.

Viem aké je to frustrujúce pre Vás ako matku. Každé dieťa je úplne iné a pre veľa detí v tomto veku nie je jedlo prioritou, nakoľko je naokolo toľko vecí na objavovanie. Zároveń vstupuje ako premenná aj tzv "neofóbia". To je strach vyskúšať nové veci, napr. aj v jedení. Je typická pre batoľatá.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička