Ako zlepšiť papanie štvormesačného bábätka?

Zodpovedané
26. aug 2021

Dobrý deň,

dcéra má dnes 4 mesiace. Pôrodná hmotnosť bola 2 930 g. Včera sme boli na poradni a má 5460g. Za posledných 17 dní pribrala len 160 g. Sme na umelom mlieku.

Problém je v tom, že už od narodenia sa trápi s papaním. Nevypije mi naraz viac ako 80 ml. Niekedy vydrží nepapať aj 6 hodín, niekedy pýta aj 2x za hodinu. Denne vypije cca 750 - 800 ml, ale je to aj v 10. kŕmeniach.

Mohlo by sa to upraviť, ak by som jej začala dávať trosku zeleniny?

Ako inak docieliť, aby lepšie papala?

Má veľa pohybu, stále kope za hračkami, prevaľuje sa.

Je podľa Vás takýto prírastok váhy normálny?

Ďakujem

Dobrý deň,

prírastok váhy je normálny vzhľadom k jej terajšej aktivite. Váha dieťatka je tiež normálna.

U detičiek na umelom mlieku sa môže začať s prikrmovaním od ukončeného 4. mesiaca. Po konzultácii s doktorkou sa niekedy odporúča začať kašou na nahnanie kalórií. Inak sa začína zeleninkou a neskôr mäskom. Skonzultujte s Vašou pani doktorkou, lebo Vás presne nepoznám. Každopádne s príkrmami začať môžete.

Denne vypije presne toľko mlieka, koľko na svoju váhu vypiť má, to že to nie je naraz vôbec nevadí (rozumiem, že Vám je to nepraktickejšie, ale dcérke to tak zrejme lepšie vyhovuje).

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička