Ako zaviesť sladkovodnú rybu a orechy 5 mesačnému synčekovi?

Zodpovedané
11. feb 2022

Dobrý deň,

synček má ukončených 5 mesiacov a v strave má už zavedenú všetku zeleninu, vajíčko, bielko, lepok (len omrvinka) a začala som zavádzať mäso.

Môžem dať synovi sladkovodnú rybu?

Mám ju zaviesť olíznutím, alebo rovno pridať do príkrmu?

Ako mám postupovať pri orechu?

Riadim sa istou knihou a tam je napísané, že olíznutím.

Aké orechy odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

čo sa týka zaradenia rýb: Podľa platných odporúčaní je zaradenie vhodné niekde medzi ukončeným 6. -12. mesiacom.

Ja osobne preferujem najskôr zaradiť zeleninu a mäso. Potom už neodkladať ani zaradenie rôznych druhov rýb. Dajme tomu po zaradení pár základných druhov mäsa je vhodné zaradiť ryby.

U nás je zvykom začať sladkovodnými slovenskými druhmi typu zubáč, pstruh, sumec, prípadne kvalitný losos. Morské ryby sú rizikovejšie z obsahu ťažkých kovov, preto ich v našich zemepisných šírkach zaraďujeme smerom k 1. roku a v strave podávame skôr výnimočne – treska, tuniak, makrela, žralok.

Ryby celkovo na spestrenie jedálnička stačí podávať 1x týždenne. Sú zdrojom potrebných omega-3 mastných kyselín. Morské ryby sú tiež zdrojom jódu. Príprava nemusí byť nutne iba naparovaním, či varením, neskôr po zaradení môžete ryby ponúkať aj upečené v trúbe. Pozor na kosti a kvalitu predávaných výrobkov.

ORECHY - tie je vhodné ako potencionálny alergén zaradiť medzi 4. - 11. mesiacom (znižuje sa tak možnosť potravinovej alergie). Ideálne je za mňa zaradenie vo forme orechového masla. Na začiatok podať malé množstvo (1/2 čl alebo pokojne oliznutie ako píšete), samozrejme 3 dni po sebe. Môžete začať arašidovým alebo mandľovým maslom. Je to na Vás. Kokos či vlašské pomleté do príkrmu.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička