Ako správne zbierať odsaté mlieko?

Zodpovedané
23. feb 2022

Dobrý deň,

na odsávanie používam silikónový kolektor, ktorý možno uzavrieť viečkom.

Stačí kolektor sterilizovať jedenkrát za deň?

Mlieko zbieram od rána do večera. Prvé nazbierané mlieko dňa prelejem do sáčku. Sáčok a aj uzavretý vyliaty kolektor odložím do chladničky. Pri ďalšom dojčení zbieram opäť do tohto kolektora. Odložím ho uzavretý s nazbieraným mliekom do chladničky na vychladenie. Pred tretím a každým ďalším odsávaním vychladené mlieko z kolektora prilejem do sáčku. Kolektor použijem a po použití odložím uzavretý s mliekom na vychladenie do chladničky.

Až na konci dňa kolektor sterilizujem. Do sáčku s mliekom počas dňa prilievam mlieko vždy vychladené na rovnakú teplotu. Kolektor má na sebe zvyšky mlieka. Z chladničky ho vyberám len na dojčenie/odsávanie a nazbierané teplé mlieko v ňom ihneď vkladám do chladničky na vychladenie.

Je takto nazbierané mlieko nezávadné?

Na konci dňa odkladam sáčok do mrazničky.

Ďakujem

Dobrý deň,

postup by mal byť v poriadku.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička