Ako si zorganizovať stravovací režim 5 mesačného bábätka?

Zodpovedané
3. okt 2021

Dobrý deň,

syn má 5 mesiacov a s príkrmami sme začali pred mesiacom. Má zavedenú mrkvu, zemiak, cuketu, tekvicu, batat, karfiol, morčacie mäsko.

Akú ďalšiu zeleninu môžeme v jeho veku zavádzať?

Syn papá nasledovne:
8.00 180 ml mliečko,
11/12.00 prikrm + ml mliečko 180 ml,
13.30 materské mlieko na uspatie,
15.30/16.00 180 ml mliečko,
19.30 200 ml mliečko + niekedy MM na uspatie.

Obedný príkrm má zavedený ale neviem, v ktorom čase synovi podať druhý príkrm (napr. ovocné pyré).

Aký je Váš názor?

Kedy možno podať príkrm aj večer a akou formou?

Ďakujem

Dobrý deň,

postupne všetko zeleninu. Nejde o vek, ale o to, aby ste postupne zaraďovali všetky druhy zeleniny, ktoré používate v kuchyni (brokolica, petržlen, kaleráb, uhorka, cvikla, hrášok).

Ovocné pyré na desiatu (čiže medzi 8 a 12) alebo olovrant o tej 15.30.

Večerný príkrm postupne tiež môžete zaradiť, ale ešte by som najprv zaviedla 2 iné druhy mäsa. Na večer potom môžete s večernou kašou napríklad. Pre začiatok vyberte jednozložkovú - napr. ryžovú bez príchute. Potom môžete zaradiť aj lepok do mäsovo-zeleninového obedného príkrmu a následne dávať aj lepkové večerné kaše.

Zavedenie lepku:

1. ZAVIESŤ LEPOK V SPRÁVNY ČAS - v malých množstvách je vhodné zavedenie lepku medzi ukončeným 4. až 12. mesiacom veku dieťaťa. Podľa mňa - ak Vaše dieťatko zvládlo základné druhy zeleniny a mäsa, môžete pridať lepok.

2. ZAVIESŤ POŽADOVANÉ MNOŽSTVO - lepok zavádzame v malých, postupne zvyšujúcich sa množstvách - cca 5 gramov denne (čo je pre začiatok asi 1 čajová lyžička danej potraviny, postupne zvyšovať).

3. AKÚ POTRAVINU PODAŤ - nie je preferovaný druh lepku na zavedenie. Podľa mňa ak dáte klasickú detskú krupičnú kašu alebo kupovanú instantnú bezpríchuťovú kašu (napr. Babylove 3-zrnná - ale na trhu je určite viac nemliečnych kaší bez pridaných príchutí, cukru). Ako s každou potravinou, podanie opakujeme 3 dni po sebe pre odsledovanie prípadných reakcií.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička