Ako riešiť nechutenstvo 16 mesačnej dcéry?

Zodpovedané
19. dec 2021

Dobry deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom výživy dietata. Mám 16 mesačnú dcerku, ktorá odmieta čokoľvek zjesť. Zje jogurty, kefír, ovocné výživy. Ak má lepší deň, tak ožužle aj rožok alebo kus syra. Okrem toho veľmi málo. Zelenina, mäso, strukoviny a vajíčko vôbec.

Čokoládu a sladké dezerty ešte nemala. Skúsila som jej dať kus z mojej pizze a nechcela. Nechce ani iné moje jedlo. Nezaujíma ju ani keď jem ja, ani keď varím, ani ona sama s rúčkami. Ani keď jej to upravím farebne na tanieri do nejakého tvaru. Skúšala som hocičo.

Maximálne mi jedlo hodí o zem a tam sme skončili. Snažím sa ju nenútiť. Niekedy mám slzy na kraji, keď robím 5 hodín chutný vývar a ona ani neochutná.

Ako pokračovať?

Kde robím chybu?

Keď nič nepapá, tak jej dám aspoň UM, aby niečo do seba dostala. Zuby má skoro všetky a pri žiadnom z nich mi takto nevystrájala. Nikdy nebola jedák, ale toto je extrém. Trvá to asi 2 mesiace. Dcérka váži aktuálne 9 kg, narodila sa s váhou 3 050 g.

Mám ju nechať tak, nech papá dokola tie 4 veci?

Ďakujem

Dobrý deň,

skúste jej nasadiť tento Pediakid Na chuť do jedla.

Koľko UM denne má? Môže to byť taký začarovaný kruh. Má plné bruško UM, a preto nemá potrebu jesť tuhú stravu. Váhovo je však v medziach normy.

Ak nemá známky anémie, pekne psychomotoricky napreduje, tak treba iba trpezlivo skúšať aj naďalej. Hoci viem, že tá frustrácia Vás ako matky je neznesiteľná.

Probiotické kvapky BioGaia® Protectis

Probiotické kvapky BioGaia® Protectis sú prvé kvapky so živými a aktívnymi baktériami.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička